2018 Yılı Asgari Ücreti

tarafından
151
2018 Yılı Asgari Ücreti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, minimum fiyatın 2018 seneyi için brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak tanımlandığını açıkladı.

Görüşmelerine 1 Aralık 2017 tarihinde başlayan Minimum Fiyat Tespit Komiteyi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında, Bakanlığın Reşat Moralı Salonu’nda 29 Aralık 2017 tarihinde 4. kere toplandı. Buluşmada, emekçi kesimini temsil eden Türk-İş kuruluya Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK kuruluya ise Genel Sekreter Akansel Koç başkanlık yaptı.

Toplantı salonunda komite azaları ile beraber söyleme yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Jülide Sarıeroğlu, yeni minimum fiyat sayısını uzun süren görüşme sürecinin ardından tanımlandığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Milyonlarca çalışanımızı ilgilendiren böylesi ehemmiyetli bir mevzuda görüşmelerimizi büyük bir hassasiyet ve titizlikle yaptığımızı da buradan belirtmek istiyorum. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle geçerli olacak minimum fiyat brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak çoğunluk kararıyla tanımlandı. Yaptığımız çoğalışla yüzde 14,2 gibi mevcut enflasyon üzerinde bir fiyat seviyesi tanımlamış vaziyetteyiz. Ben bu sayının tüm işçilerimize, tüm emekçilerimize, patronlarımıza, çalışma yaşamımızın alakalı taraflarına hayırlı olmasını beklenti ediyorum. Bu tanımladığımız yüzde 14,2’lik çoğalışla beraber son üç yıldır minimum fiyatta toplam yüzde 52 oranında da bir çoğalış yapmış olduğumuzun da altını çizmek istiyorum.”

“MİNİMUM FİYAT TAKVİYEYİ DEVAM EDECEK”

Patronlara müteveccih minimum fiyat yardımının 2016’da başlatıldığını, bu uygulamaya bu senede devam edildiğini hatırlatan Sarıeroğlu, yardımın 2018 senesinde de sürdürüleceğini aktardı.

Sarıeroğlu, “Her zaman altını çizdiğimiz bir nokta var, Sayın Başbakanımız da geçtiğimiz günlerde bu mevzuyla alakalı görüşlerini paylaştı. Hiçbir zaman minimum fiyatta popülizm malzemesi olarak görmedik. Türkiye’nin gelişmesi, kalkınması, çalışanlarımızın hak ettiği hisseyi alması her zaman esas önceliğimiz oldu. İşverenlerimizin de rekabet eforunu gözetmek önceliklerimiz arasında oldu. Bu surattan bu sayımızın hem emekçi kesimi hem patron kesimi açısından hayırlara vesile olmasını beklenti ediyorum.” dedi.

Gelinen noktanın pozitif olduğunu belirten Bakan Sarıeroğlu, 2018 senesinin ülkeye, çalışanlara ve tüm yurttaşlara hayırlar getirmesini diledi.

undefined

Yasal kesintiler yapılıp minimum uyum indirimleri dahil edildikten sonra net minimum fiyat meblağları şu biçimdedir;

 

undefined