2020 KPSS DHBT 1 Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

tarafından
363
2020 KPSS DHBT 1 Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

ÖSYM tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din hizmetlerinde misyon yapmak isteyen adayların tamamının katılması gereken 2020 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi DHBT imtihanının ilk seansı olan 2020 KPSS DHBT-1 mevzuları nelerdir? Sual dağılımı nasıldır? Ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

2020 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Nedir? Kimlerin Katılması Gerekir?

İmam Hatip Liselerinden, Ön lisans ya da Lisans seviyesinde İlahiyat eğitimi veren mekteplerden mezun olmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yer alan diz hizmetleri personellerinden olmak isteyen adayların tamamının 2020 KPSS DHBT-1 seansına katılmaları gerekmektedir. Bu seans her üç öğrenim seviyeyi için de ortaktır ve her adayın bu seansa katılması puanlarının hesaplanabilmesi için koşuldur.

2020 KPSS DHBT-1’e katılarak din vazifelisi olmak isteyen adayların öğrenim gidişatlarına uygun olarak 2020 KPSS Lisans, 2020 KPSS Ön Lisans ya da 2020 KPSS Ortaöğretim seanslarına da müracaatlarını yapmaları ve bu seanslara katılmaları gerekmektedir. Zira adayların hesaplanacak olan puan cinsleri içerisinde Genel Kültür – Genel Marifet seansı testlerinin de ağırlığı bulunmaktadır ve adayların bu seansa katılmamaları gidişatında puanlarının hesaplanması muhtemel olmayacaktır.

KPSS DHBT-1 Kaç Senede Bir Yapılıyor?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından asıllaştırılan Kamu Personeli Seçme İmtihanı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi KPSS DHBT iki senede bir asıllaştırılmaktadır. İki senede bir asıllaştırılan bu seanslar, 2020 senesinde olduğu gibi sadece çift senelerde asıllaştırılmaktadır.

ÖSYM’nin Kamu Personeli Seçme İmtihanı seanslarında tertip etme sıklığı bakımından değişiklik doğuran tek sene – çift sene uygulamasına dair ayrıntılı bilgilere altta yer alan manipülasyon ile erişebileceğiniz yazımızda göz atabilirsiniz;

2020 KPSS DHBT-1 İmtihan Mevzuları Nelerdir? 2020 KPSS DHBT-1 Sual Dağılımı Nasıl?

2020 senesinde hakikatleştirilecek olan 2020 KPSS DHBT-1; 2020 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testinin ilk kısmını oluşturmaktadır. 2020 KPSS DHBT-1 seansı Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din hizmetlerinde misyon yapmak isteyen adayların tamamı için ortaktır ve her üç öğrenim seviyesinden imtihana katılacak olan adaylar da aynı suallerle karşı karşıya olacaklardır. Bu kısımda adaylara toplam 20 adet sual yöneltilecektir. Bu suallerin dağılımında küçük kaymalar zaman zaman yaşansa da genel olarak her alandan denk rakamda sual yöneltildiği gözlemlenmiştir.

2020 KPSS DHBT-1 imtihan mevzularını ve bu mevzuların sual dağılımını altta yer alan tablomuzda araştırabilirsiniz;

Dersler Sual Sayısı
Kur’an Bilgisi 4 sual
İslam Ahlâkı 4 sual
Siyer 4 sual
İslam İnanç Esasları 4 sual
İslam İman Esasları 4 sual
TOPLAM 20 sual

*2020 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi’nin birinci kısmı olan KPSS DHBT-1’e dair hazırlamış olduğumuz çalışmamızda aktüel rehberlerden yararlanılmıştır. Bu bilgilerde farklılıklar olması gidişatında 2020 KPSS DHBT-1 çalışmamız aktüellenecektir.