2020 KPSS Eğitim Bilimleri Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

tarafından
47
2020 KPSS Eğitim Bilimleri Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Surat binlerce öğretmen adayını ilgilendiren 2020 KPSS Eğitim Bilimleri imtihanı müracaat tarihleri 05.05.2020 ile 20.05.2020 tarihleri olarak tanımlanmıştır. Her imtihanda olduğu gibi kamu personeli seçme imtihanında da bazı adaylar müracaat tarihlerini muhtelif sebeplerle kaçırmaktadır. Bu sebeple ÖSYM tarafından 2020 KPSS geç müracaat tarihleri söylemiştir. Müracaat tarihini kaçıran adayın bir seneyi heba olmasın diye böyle bir yöntem geliştirilmiştir. Peki, 2020 KPSS Eğitim Bilimleri geç müracaat tarihleri ne zaman? Öncelikle, ÖSYM tarafından uygulanan imtihanlarda geç müracaat nedir ve ne işe fayda mevzularına değinelim daha sonra da ana sorunumuzun yanıtını verelim.

Geç Müracaat Nedir?

Geç müracaat; ÖSYM tarafından reelleştirilen bir çok imtihanda olduğu gibi kamu personeli seçme imtihanında da müracaat sürecini muhtelif sebeplerle bitiremeyen adayların, bir sene kaybetmelerini önlemek ismine, önlerindeki ilk KPSS’ye katılmalarını sağlamak üzere müracaat sürecinin yine açılmasıdır. 2020 KPSS Eğitim Bilimleri müracaatları 5 Mayıs 2020 ile 20 Mayıs 2020 tarihleri olarak tanımlanmıştır. Beklenmedik somurtkanlıklar, görünmeyen kazalar ve başa gelen kadersiz hadiseler sebebiyle imtihan müracaatını bitiremeyen adaylar için geç müracaat tarihleri söylenmiştir. İmtihana katılmak isteyen adayların müracaatlarını yapamamalarına neden olan nedenler şunlardır:

  • Adayın ciddi bir rehabilitasyon sürecine girmesi ve müracaat tarihlerinden habersiz olması,
  • Adayın geçici olarak us sıhhatini kaybetmesi,
  • Adayın psikolojik problemlerinden dolayı süreci unutması,
  • Adayın imtihana katılmaktan geçici olarak bırakması,
  • Adayın imtihan müracaat tarihlerini muntazam biçimde takip etmemesi,
  • İmtihan müracaatı yapmayı son güne kadar öteleyen adayın kimliğini müracaat tarihine bitimine yakın tarihlerde kaybetmesi,
  • Aday Operasyonları Sisteminde yapılacak müracaatlarda resmin aktüellenmesi gerektiğinin öğrenilmemesi,
  • Adayın imtihan müracaat tarihlerini yanlış anımsaması ve tekerrür tekerrür hakimiyet etmemesi…

KPSS Geç Müracaat Tarihleri Ne İşe Fayda?

Kamu Personeli Seçme İmtihanına girmek için bir sene süresince emek tüketen adaylar, müracaat sürecini kaçırdıkları takdirde imtihana katılamazlar. Bu gidişat gerek adayın gerekse de ailesinin ciddi biçimde üzülmesine neden olmaktadır. Böyle bir gidişat adayın bir senelik emeğinin boşa gitmesine neden olacaktır. ÖSYM tarafından bu gidişata bir son vermek ismine geç müracaat süreci kabul edilmiştir. Geç müracaat sürecinin sıradan müracaat sürecinden tek farkı; müracaat fiyatlarının sıradan müracaat fiyatlarına göre çoğaldırılması noktasında görülmektedir. ÖSYM tarafından 2020 KPSS Eğitim Bilimleri geç müracaat ücreti tanımlanırken sıradan müracaat ücretine %50 zam yapılacaktır.

2020 KPSS Eğitim Bilimleri Geç Müracaat Tarihleri Ne Zaman?

Öğretmenlerin her sene katılmak zorunda oldukları eğitim bilimleri imtihanına surat binleri aşan rakamda öğretmen adayı katılmaktadır. Bu şahıslar içerisinde rakamları on binleri bulan aday, imtihanın sıradan müracaat tarihlerini kaçırmaktadır. ÖSYM tarafından adaylara yapılan en anlamlı jest olan geç müracaat tarihleri bu noktada devreye girmektedir. O halde; 2020 KPSS Eğitim Bilimleri Geç Müracaat Tarihleri Ne Zaman? Sualine yanıt verelim.

2020 KPSS Eğitim Bilimleri Geç Müracaat Tarihleri : 9 Haziran 2020 tarihinde başlayacak olup, 10 Haziran 2020 saat 23:59’da sona erecektir. ÖSYM geç müracaat tarihini 48 saat olarak tanımlamıştır. Adayların bu mevzuda dikkatli davranmaları gerekmektedir.