2020 KPSS Lisans Genel Kültür ve Genel Yetenek Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

tarafından
55
2020 KPSS Lisans Genel Kültür ve Genel Yetenek Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Milyonlarca adayı ilgilendiren 2020 KPSS Lisans imtihanı müracaat tarihleri 05.05.2020 ile 20.05.2020 tarihleri olarak tanımlanmıştır. Her imtihanda olduğu gibi kamu personeli seçme imtihanında da bazı adaylar müracaat tarihlerini muhtelif sebeplerden dolayı kaçıracaktır. Bu sebeple ÖSYM, 2020 KPSS geç müracaat tarihleri söylemiştir. Müracaat tarihini kaçıran adayın bir seneyi heba olmasın diye böyle bir yöntem geliştirilmiştir. Peki, 2020 KPSS Lisans geç müracaat tarihleri ne zaman? 2020 KPSS Genel Kültür ve Genel Kabiliyet geç müracaat tarihleri ne zaman? 2020 GK – GY geç müracaat ne zaman? Öncelikle, ÖSYM tarafından uygulanan imtihanlarda geç müracaat nedir ve ne işe verim mevzularına değindikten sonra bu suallerin yanıtlarını verelim.

Geç Müracaat Nedir?

Geç müracaat; ÖSYM tarafından hakikatleştirilen bir çok imtihanda olduğu gibi kamu personeli seçeme imtihanında da müracaat sürecini muhtelif sebeplerle bitiremeyen adayların, iki sene kaybetmelerini önlemek ismine, önlerindeki ilk KPSS’ye katılmalarını sağlayacak müracaat sürecinin yine açılmasıdır. 2020 KPSS müracaatları 5 Mayıs ile 20 Mayıs 2020 tarihleri arasında tanımlanmıştır. Beklenmedik somurtkanlıklar, görünmeyen kazalar ve başa gelen kadersiz vakalar sebebiyle imtihan müracaatını bitiremeyen adaylar için geç müracaat tarihleri yayımlanmıştır. İmtihana katılmak isteyen adayların müracaatlarını bitirememelerine neden olan mevzulardan kimileri şunlardır:

  • Adayın ciddi bir rehabilitasyon sürecine girmesi ve müracaat tarihlerinden habersiz olması,
  • Adayın geçici olarak us sıhhatini kaybetmesi,
  • Adayın psikolojik problemlerinden dolayı süreci unutması,
  • Adayın imtihana katılmaktan geçici olarak bırakması,
  • Adayın imtihan müracaat tarihlerini muntazam biçimde takip etmemesi,
  • İmtihan müracaatı yapmayı son güne kadar öteleyen adayın kimliğini müracaat tarihine bitimine yakın tarihlerde kaybetmesi,
  • Aday Harekâtları Sisteminde yapılacak müracaatlarda resmin aktüellenmesi gerektiğinin öğrenilmemesi,
  • Adayın imtihan müracaat tarihlerini yanlış andırması ve tekerrür tekerrür hakimiyet etmemesi…

KPSS Geç Müracaat Tarihleri Ne İşe Verim?

Kamu Personeli Seçme İmtihanına girmek için bir sene süresince emek tüketen adaylar, müracaat sürecini kaçırdıkları takdirde imtihana katılmaları olası değildir. Bu gidişat gerek adayın gerekse de ailesinin ciddi biçimde üzülmesine neden olmaktadır. Bu vaziyeti yaşayan adayların bir senelik emekleri boşa gidecektir. ÖSYM tarafından bu meseleye bir son vermek ismine geç müracaat süreci kabul edilmiştir. Geç müracaat sürecinin banal müracaat sürecinden tek farkı müracaat fiyatlarının çoğaldırılması noktasında görülmektedir. ÖSYM tarafından 2020 KPSS geç müracaat ücreti tanımlanırken banal müracaat ücretine %50 zam yapılacaktır. Bir senesinin boşa geçmesini istemeyen adaylar için bu farka sabretmek çok güç olmayacaktır.

2020 KPSS Lisans GK – GY Seansı Geç Müracaat Tarihleri Ne Zaman?

Çift senelerde uygulanan kamu personeli seçme imtihanı genel kültür ve genel kabiliyet seansına her iki senede bir takribî 1 milyon şahıs katılmaktadır. Bu bireyler içerisinde rakamları surat binleri bulan şahıs da imtihanın banal müracaat tarihlerini kaçırmaktadır. ÖSYM tarafından adaylara yapılan en anlamlı jest olan geç müracaat tarihleri bu noktada devreye girmektedir. O halde; 2020 KPSS Lisans Genel Kültür ve Genel Kabiliyet Geç Müracaat Tarihleri Ne Zaman?

2020 KPSS Lisans Genel Kültür – Genel Kabiliyet Geç Müracaat Tarihleri : 9 Haziran 2020 tarihinde başlayacak olup, 10 Haziran 2020 saat 23:59’da sona erecektir. ÖSYM geç müracaat tarihini 48 saat olarak tanımlamıştır. Adayların bu mevzuda dikkatli davranmaları gerekmektedir.