2020 KPSS Önlisans Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

tarafından
55
2020 KPSS Önlisans Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Memur olmak için surat binlerce adayın katıldığı 2020 KPSS Önlisans imtihanı müracaat tarihleri 12.08.2020 ile 25.08.2020 tarihleri olarak tanımlanmıştır. Her imtihanda olduğu gibi kamu personeli seçme imtihanında da bazı adaylar müracaat tarihlerini muhtelif sebeplerle kaçırmaktadır. Bu sebeple ÖSYM tarafından 2020 KPSS geç müracaat tarihleri söylemiştir. Müracaat tarihini kaçıran adayların iki seneyi heba olmasın diye böyle bir çözüm yolu bulunmuştur. Peki, 2020 KPSS Önlisans geç müracaat tarihleri ne zamandır? KPSS Önlisans Genel Kültür ve Genel Hüner seansı için geç müracaat tarihleri ne zaman yapılacak? Öncelikle, ÖSYM tarafından uygulanan imtihanlarda geç müracaat nedir ve ne işe fayda mevzularına değinelim daha sonra da ana mevzumuzun yanıtını verelim.

Geç Müracaat Nedir?

ÖSYM tarafından reelleştirilen her imtihanda olduğu gibi kamu personeli seçme imtihanı önlisans seansı içinde müracaat sürecini muhtelif sebeplerle yapamayan adayların, iki sene kaybetmelerini önlemek ismine, önlerindeki ilk KPSS Önlisans seansına katılmalarını sağlamak ismine müracaat sürecinin yine açılmasıdır. 2020 KPSS Önlisans müracaatları 12 Ağustos 2020 ile 25 Ağustos 2020 tarihleri olarak tanımlanmıştır. Beklenmedik huysuzluklar, görünmeyen kazalar ve başa gelen uğursuz hadiseler sebebiyle imtihan müracaatını bitiremeyen adaylar için geç müracaat tarihleri söylenmiştir. İmtihana katılmak isteyen adayların müracaatlarını yapamamalarına neden olan nedenler şunlardır:

  • Adayın ciddi bir rehabilitasyon sürecine girmesi ve müracaat tarihlerinden habersiz olması,
  • Adayın geçici olarak us sıhhatini kaybetmesi,
  • Adayın psikolojik problemlerinden dolayı süreci unutması,
  • Adayın imtihana katılmaktan geçici olarak bırakması,
  • Adayın imtihan müracaat tarihlerini muntazam biçimde takip etmemesi,
  • İmtihan müracaatı yapmayı son güne kadar öteleyen adayın kimliğini müracaat tarihine bitimine yakın tarihlerde kaybetmesi,
  • Aday Operasyonları Sisteminde yapılacak müracaatlarda resmin aktüellenmesi gerektiğinin öğrenilmemesi,
  • Adayın imtihan müracaat tarihlerini yanlış andırması ve tekerrür tekerrür hakimiyet etmemesi…

KPSS Önlisans Geç Müracaat Tarihleri Ne İşe Fayda?

Kamu Personeli Seçme İmtihanına girmek için bir sene süresince emek tüketen adaylar, müracaat sürecini kaçırdıkları takdirde imtihana katılamazlar. Bu gidişat gerek adayın gerekse de ailesinin ciddi biçimde üzülmesine ve cemiyetsel sıkıntılılıklara neden olmaktadır. Böyle bir gidişat, adayın bir senelik emeğinin boşa gitmesine neden olacaktır. ÖSYM tarafından bu gidişata bir son vermek ismine geç müracaat süreci kabul edilmiştir. Geç müracaat yapanlar klasik müracaat yapanlara göre daha yüksek ücret ödemektedir. ÖSYM tarafından 2020 KPSS Önlisans geç müracaat ücreti tanımlanırken klasik müracaat ücretine %50 zam yapılacaktır.

2020 KPSS Önlisans Geç Müracaat Tarihleri Ne Zaman?

Surat binlerce adayın iki sene de bir katılmak zorunda oldukları Kpss Önlisans imtihanı memur olmak isteyenlerin zorunlu olarak katıldıkları imtihandır. Bu bireyler içerisinde rakamları on binleri bulan aday, imtihanın klasik müracaat tarihlerini kaçırmaktadır. Geç müracaat tarihleri bu noktada devreye girerek on binlerce adayın imtihanı kaçırmasını yasaklamaktadır. O halde; 2020 KPSS Önlisans Geç Müracaat Tarihleri Ne Zaman? Sualine yanıt verelim.

  • 2020 KPSS Önlisans Geç Müracaat Tarihleri : 8 Eylül 2020 tarihinde başlayacak olup, 9 Eylül 2020 saat 23:59’da sona erecektir. ÖSYM geç müracaat tarihini 48 saat olarak tanımlamıştır. Adayların bu mevzuda dikkatli davranmaları gerekmektedir.
  • 2020 KPSS Önlisans imtihanı 18 Ekim 2020 tarihinde uygulanacaktır.