2020 KPSS Ortaöğretim Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

tarafından
59
2020 KPSS Ortaöğretim Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Memur olmak için milyonlarca adayın katıldığı 2020 KPSS Ortaöğretim müracaat tarihleri 21.08.2020 ile 07.09.2020 tarihleri olarak tanımlanmıştır. Her imtihanda olduğu gibi kamu personeli seçme imtihanında da bazı adaylar müracaat tarihlerini muhtelif sebeplerle kaçırmaktadır. Bu sebeple ÖSYM tarafından 2020 KPSS geç müracaat tarihleri söylemiştir. Müracaat tarihini kaçıran adayın iki seneyi heba olmasın diye böyle bir çözüm bulunmuştur. Peki, 2020 KPSS Ortaöğretim geç müracaat tarihleri ne zaman? KPSS Ortaöğretim Genel Kültür ve Genel Kabiliyet seansı için geç müracaat tarihleri ne zaman yapılacak? Öncelikle, ÖSYM tarafından uygulanan imtihanlarda geç müracaat nedir ve ne işe bereket mevzularına değinelim daha sonra da ana mevzumuzun yanıtını verelim.

Geç Müracaat Nedir?

ÖSYM tarafından hakikatleştirilen her imtihanda olduğu gibi kamu personeli seçme imtihanı ortaöğretim seansı içinde müracaat sürecini muhtelif sebeplerle yapamayan adayların, iki sene kaybetmelerini önlemek ismine, önlerindeki ilk KPSS ortaöğretim seansına katılmalarını sağlamak ismine müracaat sürecinin yine açılmasıdır. 2020 KPSS Ortaöğretim müracaatları 21Ağustos 2020 ile 7 Eylül 2020 tarihleri olarak tanımlanmıştır. Beklenmedik somurtkanlıklar, görünmeyen kazalar ve başa gelen şanssız hadiseler sebebiyle imtihan müracaatını bitiremeyen adaylar için geç müracaat tarihleri söylenmiştir. İmtihana katılmak isteyen adayların müracaatlarını yapamamalarına neden olan nedenler şunlardır:

  • Adayın ciddi bir rehabilitasyon sürecine girmesi ve müracaat tarihlerinden habersiz olması,
  • Adayın geçici olarak us sıhhatini kaybetmesi,
  • Adayın psikolojik problemlerinden dolayı süreci unutması,
  • Adayın imtihana katılmaktan geçici olarak bırakması,
  • Adayın imtihan müracaat tarihlerini muntazam biçimde takip etmemesi,
  • İmtihan müracaatı yapmayı son güne kadar öteleyen adayın kimliğini müracaat tarihine bitimine yakın tarihlerde kaybetmesi,
  • Aday Operasyonları Sisteminde yapılacak müracaatlarda resmin aktüellenmesi gerektiğinin öğrenilmemesi,
  • Adayın imtihan müracaat tarihlerini yanlış andırması ve tekerrür tekerrür hakimiyet etmemesi…

KPSS Ortaöğretim Geç Müracaat Tarihleri Ne İşe Bereket?

Kamu Personeli Seçme İmtihanına girmek için bir sene süresince emek tüketen adaylar, müracaat sürecini kaçırdıkları takdirde imtihana katılamazlar. Bu gidişat gerek adayın gerekse de ailesinin ciddi biçimde üzülmesine neden olmaktadır. Böyle bir gidişat adayın bir senelik emeğinin boşa gitmesine neden olacaktır. ÖSYM tarafından bu vaziyete bir son vermek ismine geç müracaat süreci kabul edilmiştir. Geç müracaat sürecinin olağan müracaat sürecinden tek farkı; müracaat ücretlerinin olağan müracaat ücretlerine göre çoğaldırılması noktasında görülmektedir. ÖSYM tarafından 2020 KPSS Ortaöğretim geç müracaat ücreti tanımlanırken olağan müracaat ücretine %50 zam yapılacaktır.

2020 KPSS Ortaöğretim Geç Müracaat Tarihleri Ne Zaman?

Milyonlarca adayın iki sene de bir katılmak zorunda oldukları kpss ortaöğretim imtihanı memur olmak isteyenlerin zorunlu olarak katıldıkları imtihandır. Bu şahıslar içerisinde rakamları surat binleri bulan aday, imtihanın olağan müracaat tarihlerini kaçırmaktadır. ÖSYM tarafından adaylara yapılan en anlamlı jest olan geç müracaat tarihleri bu noktada devreye girmektedir. O halde; 2020 KPSS Ortaöğretim Geç Müracaat Tarihleri Ne Zaman? Sualine yanıtına bakalım.

2020 KPSS Ortaöğretim Geç Müracaat Tarihleri : 22 Eylül 2020 tarihinde başlayacak olup, 23 Haziran 2020 saat 23:59’da sona erecektir. ÖSYM geç müracaat tarihini 48 saat olarak tanımlamıştır. Adayların bu mevzuda dikkatli davranmaları gerekmektedir.

2020 KPSS Ortaöğretim imtihanı 8 Kasım 2020 tarihinde uygulanacaktır.