2020 Memura Ne Kadar Tayin Bedeli Ödeniyor?

tarafından
47
2020 Memura Ne Kadar Tayin Bedeli Ödeniyor?

Geçmişten günümüze Türkiye’de hemen hemen herkes devlet memuru olmak istemektedir. Kariyer tasarıları bu istek yönünde yapılmaktadır. Bu sebeple devlet memurlarının maaşları, ne iş yaptıkları, özlük hakları, tahsisatları, tazminat ölçüleri merak edilir. Bunların yanı gizeme memurun atama edilmesiyle alakalı da pek çok sual sorulur. Özellikle de memura tayin bedeli ödenip ödenmeyeceği, ne kadar ödeneceği sık sık sorulur.

Tayin Bedeli Nedir?

Devlet memurları atama edildiklerinde bazı tahsisatlardan veya haklardan yararlanırlar. Misalin atama edilen personele besin dayanağı yapılabilir. Ayrıca besin dayanağı yerine bazı personellere atama personeli de ödenebilir. Bu ücret her sene Ocak ve Temmuz aylarında toplu kontrat kapsamını çoğalabilir. Personellere verilen besin dayanağı ve tayin bedeli genellikle aynı anda verilmez. Memurun birini seçim etmesi gerekir. Emniyet Gelen Müdürlüğü EGM bünyesindeki özel harekat ve çevik güç takımlarında çalışan misyonlular ile bu vazifelilerle harekata katılan değişik personelin atama değeriyle beraber yemek takviyenin de yararlanması muhtemeldir. Ancak her memur için bu vaziyet geçerli değildir.

2020 Atama Tayin Bedeli Ne Kadar?

Bazı devlet memurlarına her ay maaşları dışında ödenen tayin bedelinin aylık ölçüyü üst hududu 2020 senesiyle beraber değişti. Yeni tanımlanan üst hududun aşılmaması suretiyle yapılacak ödemede ise Ankara bölgesindeki rayici kıymet temel alınmaktadır. “tayin bedeli nasıl hesaplanır?” sualine de Merkezi İdare Bütçe Kanunu yönünde 2100 tayin bedeli göstergesinin aylık katsayısı ile çarpımı neticeyi tanımlanan ölçüyü aşmamak koşuluyla ödeme yapılır. Ayrıca tayin bedelinden yalnızda damga ödentisi kesintisi yapılır. Tüm bu göstergelere bağlı olarak tayin bedeli ölçüyü 2020 şu biçimdedir;

tayin bedeli ölçüyü 2019: 289 TL

tayin bedeli ölçüyü 2020: 304 TL

Kimlere Tayin Bedeli Ödenir?

Tüm kamu personellerine tayin bedeli ödenmemektedir. Hangi kamu personele tayin bedeli ödeneceği 2155 rakamlı “Bazı Kamu Personeline tayin bedeli Verilmesi Hakkında Kanun” ve alakalı yarıyıl toplu kontratlarında sarihçe tanımlanır. Bu kapsamda hangi kamu personeline, hangi devlet memuruna tayin bedeli ödeneceği tespit edilir. İşte tayin bedelinin ödeneceği devlet memurları..

Emniyet Genel Müdürlüğünün her sınıftaki personeline bu kıymet ödenir.

Gümrük muhafaza merkez ve şehir kuruluşlarındaki muhafaza ve muamele sınıfı kadrolarındaki memurlar ve muhafaza teşkilatında misyonlu gemi adamlarına ödeme yapılır.

Orman muhafaza memurları ve bunlara refakat eden sürücülere ödeme yapılır.

Sıhhat Bakanlığı 112 acil sıhhat hizmetlerinde misyon yapanlardan, Devlet Memurları Besin Dayanağı İdaremeliği kararlarından faydalanamayanlara ödenir.

T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim İşletmeyi emrinde posta dağıtıcı, başdağıtıcı ile mobil tahsilat taşıtları ve mobil şubelerde de hizmet veren personele ödenir.

Milli Korunma Bakanlığı bütçesine bağlı kadrolardaki subay, askeri memur, astsubay, uzman çavuş, sivil memur ve takviyeci hizmetler personeline ödeme yapılır.

Milli Korunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Güçleri kıt’a ve müesseselerinde misyonlu Hazine ve Maliye Bakanlığı personeli ile Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü personeline ödenir.

Jandarma Genel Komutanlığı kadrolarındaki; subay, askeri memur, astsubay, uzman jandarma çavuş, sivil memur ve takviyeci hizmetler personeli ile Jandarma Genel Komutanlığı kuruluşlarında misyonlu Hazine ve Maliye Bakanlığı personeline ödeme yapılır.

Milli İstihbarat Teşkilatında misyonlu sivil memurlara ödeme yapılır.