25 Yıl Evli Kalan Ev Kadınlarına Emeklilikte Gelişme!

tarafından
61
25 Yıl Evli Kalan Ev Kadınlarına Emeklilikte Gelişme!

25 sene konutlu kalan bayanların emekli olmasına müteveccih yasa öneriyi bir hayli şahsın merakla bu önerinin kabul edilmesi için bekleyişe neden olmuştu.Konu ile alakalı olarak ise gündemde yer alan habere göre konut işleri ile uğraşan bayanların 25 sene konutlu olmaları vaziyetinde emekli olma hususu daha evvel de gündemde yer almış olup özellikle önerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ye sunulması sonrasında ise umutlar arkasıydı. İşte o öneri ve ayrıntıları.

Yasa Öneriyi Verildi

Son zamanlarda gündemden düşmeyen, sigortalı olmayan konut bayanlarının emekli olabilmesi için Meclis’e yasa öneriyi verilmesi oldu. Buna göre alakalı önerinin mecliste kabule dilmesi vaziyetinde evliliklerinde en az 25 senesini bitiren bayanlar yararlanabilecek. Netice olarak ise konutta bulunan ve çalışmayan konut hanımları da emekli olabilecek.

Yasa öneriyi Metninde ise “Bu yasa öneriyi düşük kazançlı hanelerde primleri ödeme ihtimali olmadığı için rastgele bir biçimde sigortalı olamayan ve muhakkak bir zaman sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen konut bayanlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır” ifadeleri oluşturmakta olup öneriye göre SGK’sı olmayan ve 25 konutlu kalan bayanlara emeklilik yolu açılmış olacak.

Kimler Faydalanacak?

Buna göre sağlanması gereken koşullar arasında: Sosyal Güvenlik Müesseseyi ile rastgele bir bağ olunmaması, evlilik müddetinin 25 sene ve daha üzeri olması ve muhakkak bir zaman sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Müesseseyi ile bağın bulunmaması koşullarıdır.