31 TL Borçlanma ile 2 Yıl Önce Emekli Olun!

tarafından
63
31 TL Borçlanma ile 2 Yıl Önce Emekli Olun!

Ülkemizde emekliliği yaklaşan veya emekliliğine gün sayan bir hayli kişinin merak ettiği konuların başında erken emeklilik geliyor. Bu doğrultuda vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birini ele alan SGK rehberi, kadınlarda doğum ve erkeklerde ise askerlik borçlanması gibi prim gün sayısında önemli bir avantaj sağlayan borçlanmayı ele alıyor. Bazen bir gün borçlanma ile sigortalı fertler iki yıl erken emekli olabiliyor.

Sigortalılık Zamanına Göre Rehber

SGK rehberine göre 23 Aralık 1970 doğumlu olan Kasım 1993 tarihinde askere giden birisi 1 Şubat 1996 tarihinde sigortalı olarak işe başlarsa ve 6000 gün sigortalı süresi olan bir kişi askerlik borçlanması yapmazsa, 23.12.2026 tarihinde emekli olabilirken 1 günlük borçlanma ile başka bir deyişle 98,1 TL * % 32 = 31,39 TL ödeyerek 23.12.2024 tarihinde emekli olabilmektedir. Başka Bir Deyişle askerliğe başlama tarihi sigorta başlangıcı olarak hesaplanma yapıldığı için borçlanma halinde 2 yıllık bir hasılat sağlanabilmektedir. Detaylar ise şu şekilde.

Borçlanma ile Emeklilik

Erken emeklilik için hem kadınların hem de erkeklerin yararlanabildiği farklı gidişatlar bulunmakta olup bunlardan ilki kadınlar için doğum ve çocuk, erkekler için ise askerlik olarak yer alıyor. Burada doğum için kadın çalışanlara 3 çocuğa kadar borçlanmayla 2160 gün başka bir deyişle 6 yıl kazandırmakta olup 3 çocuğu olan bir anne 6 yıl erken emekli olabiliyor. Aynı şekilde askerlikte ise en az 1 yaş evvel emeklilik elde edilebiliyor.