3600 EYT Gündeme Geldi! EYT Çalışmasından Sonuç Çıkacak Mı?

tarafından
52
3600 EYT Gündeme Geldi! EYT Çalışmasından Sonuç Çıkacak Mı?

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına davetli olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından emeklilik reformu çalışması bulunduğu söylenmiş ve bu söylemeden sonra EYT’liler başta olmak üzere bir hayli emekli adayına coşturucu haber verilmişti. Ülkemizde özellikle emeklilik mevzusunda mağduriyet yaşayan yurttaşlar arasında 8 Eylül 1999 evveli işe başlayan sigortalıların vaziyeti yer alıyor. 3600 ile emeklilik bekleyenler için asıllaştırılan bu çalışmadan netice çıkacak mı?

Emeklilik Reformu Neleri İçerecek?

Selçuk tarafından yapılan söyleme sonrasında umutlanan emeklilik mağdurları, üzerinde çalışılan emeklilik reformunun hangi mevzuları içereceğini merak ediyor. Meclisin açılmasından bu yana EYT mevzusunda pozitif olmayan söylemelerden sonra yurttaşlar bu yeni söyleme ile başta 3600 ile emeklilik olmak üzere bir hayli mevzuda çözüme kavuşturulması bekleniyor.

3 Usul Konuşuluyor

Hali hazırda meclise getirilmesi düşünülen 3 usul olduğu ifade ediliyor. Buna göre Üen çok irdelenen usulde ise 8 Eylül 1999 evveli işe başlayan sigortalıların vaziyeti olup bu güzergahta 5 bin gün prim ödeme ve öteki koşulları sağlamaları gerekiyor. Mevzu ile alakalı mecliste görüşmelerin uzaması halinde Cumhurbaşkanı’ndan Kanun Hükmünde Kararname arzı isteniyor.

Konuşulan 3 usul arasında istenen ise yurttaşların 3600 prim gün rakamı üzerinden emekli olması. Fakat bu çözüm ise hala netliğe kavuşmadı. Gündemde olan bir öteki çözüm ise 5 bin gün prim gün rakamında yaş hududunun nasıl kaldırılacağına çözüm getiren usul olarak ifade ediliyor. Ayrıca 3600 gün prim ödeyenlerin emekli olabileceği tartışılırken sigorta vaktinin en azında 15 sene olabileceği mevzusuna görüşler de gündemde yer almaktadır.