65 Yaş Üstü Vatandaşlara Müjde! 672 Aylık için Nereye Başvuru Yapılmalı?

tarafından
53
65 Yaş Üstü Vatandaşlara Müjde! 672 Aylık için Nereye Başvuru Yapılmalı?

Ülkemizde 65 yaş üstü fertler için devlet tarafında sunulan hizmetlerden biri de aylık ödemesi olup, alakalı koşulları sağlayan 65 yaş üstü yurttaşların bu ödemeden faydalanmaları olasıdır. Alakalı ödemeye ait yurttaşların sağlaması gereken müracaat koşulları ve değişik ayrıntılar ise haberimizin devamında yer almaktadır.

Müracaat Koşulları?

Devlet tarafından 65 yaş üstü yurttaşlara sağlanan aylık ödemesi ile bu yaş hududunu dolduran ve rastgele bir sosyal güvenlik müessesesine bağlı olmayanlara sağlanmaktadır. Bunun yanı gizeme sağlanması gereken müracaat koşulları ise şu şekildedir.

Yaşlının kendisi ve eşinin kazanç, miras ve tüketmeleri ile beraber nafaka mükellefliği dikkate alınarak yapılıyor. Buna göre; şahıs başına kazanç 701 liranın altındaysa aylık bağlanır. Eş ve müracaat eten şahsın kazancı toplamı 1.402 lirayı aşıyorsa aylık bağlanmamaktadır. Aynı zamanda emekli olanlar bu imkândan faydalanamamaktadır. 65 yaşını doldurmuş olmak ve sosyal güvenlik kuruluşlarından kazanç ve aylığı olmamak da sağlanması gereken esas şartlardan.

Nereye Müracaat Yapılır?

Müracaat yurttaşın ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kaymakamlık yapılmakla beraber müracaat 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. 65 yaş aylığı 1 Ocak haysiyetiyle 672 TL’ye çıkı. Aralık 2019’da 637 TL’ydi. Üç ayda bir yapılan ödeme artık her ay yapılmaktadır. Son olarak ise ödemeler 0-5 arası olanlar 5’inde, 1-6 arası olanlara 6’sında, 2-7 arasında olanlara 7’sinde, 3-8 olanlara 8’inde, 4-9 arası olanlara ise ayın 9’unda hakikatleşmektedir.