Acentacı Kimdir? Ne İş Yapar? 2020 Ücretleri Ne Kadar?

tarafından
67
Acentacı Kimdir? Ne İş Yapar? 2020 Ücretleri Ne Kadar?

Acenta sözcüğünü herkes en azından bir kere dinlemiştir. Seyehat acentası gibi isimler tanıdık gelecektir. Bu yazıda acentacılık hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Acentacı ne iş yapar ve Acentacı fiyatları ne kadar sorularının yanıtlarını alacaksınız.

Acentacı Ne İş Yapar?

Acentacıların yaptığı işleri birkaç maddede değerlendirebiliriz.

  1. Ülkemizi ziyaret etmek isteyen turistlere veya yurt dışına gitmek isteyen vatandaşlarımıza bilet teklifleri sunmak.
  2. Tura katılan bireylerin konaklama, beslenme ve gezi faaliyetlerini düzenlemek.

Acentacılar görev tariflerinden yola çıkılarak tur cerrahı olarak da adlandırılırlar.

Acentacının Sahip Olması Gereken Özellikler

Mesleğe göz attığımızda doğrudan insanlarla iletişim kurmak üzerine odaklı olduğunu görüyoruz. İletişim hüneri bir acentacının sahip olması gereken en önemli yetenektir. İnsanlarla iyi iletişim kuramayan bir acentacının işinde başarılı olması mümkün değildir. Bu kişiler değişik iş gruplarına yönelmelidir.

Acentacının sahip olması gereken bir farklı marifet organizasyon maharetidir.  Örneğin bir tur organizasyonunda çok fazla detay ve sorunla karşılaşılabilir. Güvenli, hızlı ve uygun maliyetli ulaşım araçlarını tespit etmeli ve kullanmalısınız. Konaklama konusunda yemek sunulacak mı? Kaç yıldızlı bir otelde konaklanacak, lüks seviyesi nasıl olacak? Şehir içi gezintilerde trafik bütün programı aksatabilir. Bunun için hızlıca alternatif çözümler üretilebilecek mi?

Dışarıdan bakıldığında işlemler basit görünse de yakından bakınca organizasyon maharetine gerçekten ihtiyaç olduğu bir gerçektir.

Acentacıların uykuyla alakalı problem yaşamaları muhtemeldir. Zira yurt dışına düzenlenen bir gezide oluşabilecek problemler sık sık telefonun çalmasına yol açabilir. Bu durumda acentacının uykusu sık sık bölünebilir.

Son olarak yabancı dil bir acentacı için olmazsa olmazdır. İnanılmaz iyi seviyelerde konuşmak tabii ki şart değil ancak bir turistle iletişim kurarken problem yaşamadan kendini ifade edebilmelidir. Bunun için yurt dışında bir zaman yaşam tecrübeyi çok önemli bir artıdır.

Acentacı Fiyatları

Standart bir tur firmasında işe girecek bir acentacıyı bekleyen teklif asgari maliyet veya asgari maliyete yakın tutarlar olacaktır. Bu durum şehirden şehre ve işletmeden firmaya değişkenlik gösterebilir. En önemlisi de acentacının donanımı ve geçmiş tecrübeleridir. Alanında iyi olduğunu kanıtlayan bir acentacı kolaylıkla daha yüksek fiyatlara erişebilir.

Acentacılar sıklıkla temel fiyatları üzerine yaptıkları işler üzerinden de prim alırlar. Faal çalışan ve iyi işler çıkaran bir acentacının aldığı prim fiyatının üzerine çıkabilir. Zira firma kazandıkça kendisine kazandıran acentacının payını da bu primler sayesinde ödeyecektir.

Eğer kendinizi iyi bir girişimci olarak nitelendiriyorsanız kendi seyahat acentanızı kurabilirsiniz. Bu durumda kazanacağınız para tamamen izleyeceğiniz stratejilere ve alanınızdaki başarınıza bağlı olacaktır.