Acil Durum Yönetmeni Ne İş Yapar? Ücretleri Ne Kadar? 2020

tarafından
187
Acil Durum Yönetmeni Ne İş Yapar? Ücretleri Ne Kadar? 2020

İsmi sık dinlenmese de güvenliğimiz açısından büyük önem arz eden işler vardır. Bu iş grupları muhtelif felaket senaryolarına karşı her daim hazırda bulunurlar. Acil durum rejisörlüğü de bu işlerden bir tanesidir.

Acil durum rejisörü lafı ilk dinlendiğinde film ve dizileri idareyen birey olan rejisörlerle karıştırıldığına birkaç kere şahit oldum. Gelişigüzel bir aksilik yaşanması vaziyetinde filmi idaremeye devam edecek birey olarak algı edenler vardı. Bu algı tamamen yanlıştır. Acil durum rejisörü, acil durumlarda devreye girerek güvenliği sağlayan ferde denir.

Acil Durum Rejisörü Nedir? Ne İş Yapar?

Acil durum rejisörünün misyonu muhtelif trajedilere karşı ulusun güvenliğini sağlamaktır. Örneğin bir zelzele olması vaziyetinde insanların büyük kısmı şuursuz tavırlar sergileyeceklerdir. Can ve mal kayıplarının büyük kısmı da şuursuz davranışlardan kaynaklanır.

Soğuk kanlı şekilde insanları örgütleyebilecek ve mümkün olduğunca çok ferdin güvenliğini sağlayacak birey acil durum rejisörüdür. İnsanları emin bir bölgeye getirmelidir. Zira zelzeleden sonra binalar çökmeye devam edebilir. Yüksek yapılardan uzak yerlere insanları götürerek can güvenliklerini mümkün olduğunca sağlama almış olur.

Bu kişilerin besin ve barınma ihtiyaçlarına müteveccih çalışmalarda da faal olarak rol oynar.

Acil Durum Rejisörü Ücreti

Özel sektörde bu iş grubuna büyük bir talep olduğunu söylemek yanlış olur. Genellikle iş veren olarak kamuyla muhatap olunur. Devletin acil durum rejisörleri için verdiği ücret aralığı 3000 TL – 3500 TL aralığındadır.