Adli Bilişim Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
117
Adli Bilişim Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Adli Bilişim Mühendisi Maaşı, Adli Bilişim Mühendisi Maaşları. İş tanıtımlarından maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da adli bilişim mühendisi maaşları ile adli bilişim mühendisinin vazifeleri, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ OLUNUR? ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİNİN VAZİFELERİ NELERDİR?

Adli bilişim mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl adli bilişim mühendisi olunura yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin adli bilişim mühendisi olabilmesi için alakalı alandan mezun olması gerekmektedir, adli bilişim mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren adli bilişim mühendisliği kısmını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli ekipmana sahip olması gerekmektedir. Adli Bilişim Mühendisi Maaşı, Adli Bilişim Mühendisi Maaşları.

Adli bilişim mühendisinin vazifeleri nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

Adli Bilişim Mühendisleri, müessese ya da şirketleri bilişim kabahatlerinden gözetmek emeliyle teçhizat ve yazılım hazırlarlar. Bilişim kabahatleri ile alakalı rastgele bir adli olay vaziyetinde kanıtları toplar, inceler ve tahlil ederler. Kabahat olarak görülen ispatlar ile alakalı adli makamların kavrayacağı şekilde rapor hazırlarlar. Yeniden bilişim kabahatiyle karşı karşıya kalan şirket ya da müessesenin gereksinimlerini tanımlar ve yasayı da göz önünde bulundurarak alakalı çözümler üretirler.

ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR? ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Adli bilişim mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye dağılır dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan adli bilişim mühendisleri hemen hemen her kamu misyonlusunun çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle adli bilişim mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma civarları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro civarı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir. Adli Bilişim Mühendisi Maaşı, Adli Bilişim Mühendisi Maaşları.

Özel sektörde çalışan adli bilişim mühendislerine baktığımızda vaziyet bu kadar iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya ortamlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Adli bilişim Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Adli bilişim Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Adli bilişim Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Adli bilişim Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Adli bilişim Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Adli bilişim Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Adli Bilişim Mühendisi Maaşı, Adli Bilişim Mühendisi Maaşları. Kamuda adli bilişim mühendisi maaşları alt yukarıya tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile takviyeleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir adli bilişim mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ADLİ BİLİŞİM MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli adli bilişim mühendislerine minimum ücret veya azıcık daha üzerinde maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan adli bilişim mühendisi maaşları 2020 seneyi için 4500 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren firmalar bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Bu tamamen şahsın kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.