Adli Tabip – Adli Tıp Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? 2020 Maaşı Ne Kadar?

tarafından
2339
Adli Tabip – Adli Tıp Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? 2020 Maaşı Ne Kadar?

Sık merak edilen iş dalları arasında yer alan adli tıp uzmanlığını detaylıca öğreneceksiniz. Adli tıp uzmanı kimdir sorusunu yanıtlayarak başlayacağız. Nasıl adli doktor olunur sorusuna cevap vereceğiz ve fiyatlarına değineceğiz.

Adli Tıp Uzmanı Kimdir?

Adli tıp uzmanı devletin legal mercilerine tıbbi raporlar sunan bireylerdir. Sıklıkla cinayet, yaralanma, cinsel kusurlar gibi insan vücudunda izler bırakılan davalarda kendisine lüzum dinlenir. Tıp biliminin oluşturduğu raporlar doğrudan mahkemelerde sonucu etkileyecektir.

Örneğin bir tecavüz davasında inkar söz konusuysa adli doktorun yaptığı analizler doğrudan sonucu belirleyebilir. Hukuku yönlendiren iş grupları arasında yer alması sebebiyle büyük önem taşıyan mesleklerdendir.

Nasıl Adli Doktor Olunur?

Adli doktor olmak için öncelikle tıp kısmını başarıyla tamamlamak gerekir. Ardından alan seçim sınavında Tıpta Uzmanlık Sınavıtrakya Üniversitesi gereken başarı sağlanmalı ve adli tıp alanında uzmanlık sağlayacak eğitim başarıyla tamamlanmalıdır.

Tıpta Uzmanlık Sınavıtrakya Üniversitesi sonrasında adli tıp uzmanlığı eğitimine hak kazanmış fertler 4 yıllık bir eğitim daha alırlar. Bu eğitimler sayesinde uzmanlık kazanılmış olur. Eğitimler dahilinde muhtelif kusur vaziyetlerinde nasıl analizler yapılacağının yanı sırra ferdin psikolojik olgunluğunu kazanması için de eğitimler sunulur.

Adli Tıp Uzmanı Olacakların Sahip Olması Gereken Özellikler

Çalışma şevki ve motivasyon çok önemli. Alt yukarıya 10 yıllık bir eğitim sürecini tamamlamadan adli doktor olma şöhretsiniz yok. Bu uzun eğitim zamanınca aldığınız eğitimler de anlaşılması ve öğrenilmesi kolay konular olmayacak. Gerçekten eforlu bir süreç olacağına emin olabilirsiniz. Adli tıp uzmanının doğrudan yargıda büyük tesirleri olduğundan bahsetmiştik. Tabii olarak böyle önemli bir konuma gelecek bireylerin alanında neredeyse harikulade dereceye gelmiş olması bekleniyor. Bu seviyeye gelmek için de eforlu eğitimleri başarıyla tamamlamak şart.

Meslekte serinkanlılık bir öbür olmazsa olmaz özelliktir. Kimi zaman midenin kaldırmayacağı, olağan tabirle iğrenç şeylerle karşılaşılır. Kimi zaman kan dondurucu şiddet olaylarına tanık olup üstlerinde analiz yapmak lüzumluluğunda kalınabilir. Böyle gidişatlarda psikolojinizin sağlamlığı büyük önem taşır.

Adli Doktor İş İmkanları

Gerekli özellikleri sağladığını düşünen ve hayatını bu işle sürdürmek isteyenlerin iş bulmak gibi bir problemi olmayacaktır. Türkiye’de şuan sarih bulunan alanlardan bir tanesidir ve rahatlıkla iş bulunabilir.

Devlet dışında gelişigüzel bir yerde çalışmalarıysa mümkün değildir.

Adli Tıp Uzmanı Maaşları

İşe yeni giriş yapan kişi 2500 – 3000 TL fiyatın yanı sırra otopsi ve eşi işlemler için ekstra hasılat kazanmaktadır. Alandaki deneyim ve uzmanlığa göre 15.000 TL bandına kadar hasılatları artabilir.