Ağır Vasıta Şoförü Maaşı

tarafından
88
Ağır Vasıta Şoförü Maaşı

Ağır Vasıta Şoförü Kimdir?

Ağır Vasıta Şoförü Maaşı. Ağır vasıta sürücüsü; daha çok yük taşımacılığında seçim edilen tır ve eşi araçları kullanan personellerdir. Büyük nakliye ve lojistik şirketleri için hizmet verebilecekleri gibi değişik alanlardaki işletmeler için de vazife yapabilirler.

Ağır vasıta sürücüleri, CE sınıfı başka bir deyişle tır olarak adlandırılan ve yük taşımacılığında sıklıkla kullanılan araçları kent içi, kentler arası veya ülkeler arası birbirinden değişik mesafelerde kullanan bireylerdir. Tır sürücülüğü için binek arabalardan değişik bir yapıya ve kullanım biçimine sahip olan ağır vasıtalara dair özel bilgi ve deneyim birikimi gerekir.

Ağır Vasıta Şoförlerinin Vazifeleri Nedir?

Ağır vasıta sürücülerinin vazifeleri, daha çok pratiğe dayalı detaylardan oluşur. Büyük bir vasıtanın mesullüğünü üstlendikleri için misyonları da birbirinden değişik şu ayrıntıları kapsar:

  • Firma tarafından belirtilen rotalar arasında yük taşımacılığını asıllaştırmak,
  • Yük taşımacılığı için seçilen vasıtanın rota süresince kullanılmasından mesul olmak,
  • İstisnai gidişatlar haricinde belirtilen vakitlerde taşımacılık rotasını bitirmek,
  • Alakalı vasıtadan yol süresince mesul olmak ve rastgele bir arıza, yolda kalma gidişatında alakalı ünitelere ulaşmak.

Kimler Ağır Vasıta Şoförü Olabilir?

Ağır vasıta sürücüyü olabilmek için muhtelif dokümanlara ve yetkinliklere sahip olmanın yanı gizeme sürüş tecrübeyi de arz edilen ayrıntılar arasında yer alır. CE sınıfı olarak belirlenen ağır vasıta ehliyetine sahip olanlar, faal olarak tır ve eş ağır vasıtaları kullananlar, seçim nedeni olarak gideceği rota hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olanlar, meselesiz bir biçimde ağır vasıta sürücüyü olabilirler.

Ağır Vasıta Şoförü Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Ağır vasıta sürücülüğü için CE sınıfı ehliyet sahibi olmak yeterlidir. CE sınıfı ehliyete sahip olabilmek ismine işlenmesi ve imtihanlarından geçilmesi gereken mevzulardan kimileri; ilk dayanak, trafik ve etraf, motor ve taşıt tekniği, trafik adabı biçiminde sıralanabilir.

Ağır Vasıta Şoförü Maaşı günümüzde 3.750 TL’dir.