Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı

tarafından
174
Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı

AHŞAP YAT VE TEKNE İMALCİSİ

Yat ve tekne gibi deniz araçlarında bulunan hareketli ve sabit mobilyaları aldığı siparişe göre tasarlayan, kullanılacak malzemeleri seçen, projeye doğrultusunda üretim, tamir eden ve bakımını yapan kişidir.

AHŞAP YAT VE TEKNE İMALCİSİ GÖREVİ

  • Müşterinin istekleri doğrultusunda tekne ve yat tasarımını gerçekleştirir.
  • Yapacağı işin maliyetini hesaplayarak müşteriye bildirir.
  • Proje doğrultusunda uygun omurgayı ve iskeleti hazırlar.
  • Hazırlamış olduğu omurga ve iskeletin montaj işlemini gerçekleştirir.
  • Kaplamanın yalıtımını yapar.
  • Ürettiği mahsulün kalite ve kontrolünü gerçekleştirir.
  • Oluşabilecek problemleri önlemek adına periyodik bakım uygular.
  • Yat ve tekne gibi deniz taşıtlarının ve parçalarının satışını yapar.

AHŞAP YAT VE TEKNE İMALCİSİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

İş personelleri genellikle atölyelerde çalışırlar. İş gereği efor pozisyonlarda ve ayakta misyonlarını yerine getirirler. Yapım esnasında ağaçların taşınması, kaldırılması gibi faaliyetlerde bulunurlar. Bu surattan bel rahatsızlığı olanlar veya uzuvlarında gelişigüzel bir problem olanlar bu işte çalışamazlar. Çalışma çevreleri kokulu, hengameli ve tozlu olabilmektedir.

AHŞAP YAT VE TEKNE İMALCİSİ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ahşap yat ve tekne yapımcıları fabrika, atölye ve tersanelerde çalışabilirler. Gerekli sermayeye sahip iş personelleri kendi iş yerlerini de açabilirler. Ülkemizin dört bir yanının denizlerle çevrili olduğunu ve balıkçılık alanında faaliyetlerin yürütüldüğünü göz önüne aldığımızda, ekipmanlı iş personelleri rahatlıkla iş bulabilirler.

AHŞAP YAT VE TEKNE İMALCİSİ NE KADAR KAZANIR

Özel iş yerinde çalışan iş personellerinin kazandığı maliyet tecrübe, başarıları ve iş yerinin vaziyetine göre değişiklik göstermektedir. Kendini geliştirmiş iş personelleri asgari maliyetin 3 katı çevresinde maliyet kazanabilmektedirler.

AHŞAP YAT VE TEKNE İMALCİSİ NASIL OLUNUR

İş eğitimini almak için, işsel eğitim kurumlarının “ahşap teknolojisi” kısmına başvuru etmek yeterlidir. Lise ve üstü mezunlar için eğitim süresi 1,5 yıldır.