Alkolmetre Üflememenin Cezası 2020 Ne Kadar?

tarafından
58
Alkolmetre Üflememenin Cezası 2020 Ne Kadar?

Türkiye’de her gün milyonlarca birey kendi taşıtları veya toplu taşıma taşıtlarıyla trafiğe çıkmaktadır. Trafikte can ve mülk güvenliği için herkesin kaidelere uyması gerekmektedir. Kırmızı ışıkta geçmemek, makas atmamak, ters istikamette gitmemek, emniyet kemeri takmak, cep telefonuyla konuşmamak bu kaidelerden kimileridir. Trafik kaidelerinden biri de içkiyle trafiğe çıkmamaktır. Trafikte yol hakimiyet noktalarında trafik polisleri Alkolmetre ile sürücüleri hakimiyet etmektedir. İçkili olduğu tanımlanan sürücülere çok ağır cezalar verilmektedir. Peki Alkolmetre Nedir? Ne Demek? Alkolmetre Ne İşe Verim? Alkolölçer Üflememenin Cezası 2020 Ne Kadar? Alkolmetre Üflememe Kabahat Mu? Yasak Mı?

Alkolmetre Nedir? Ne Demek?

Alkolmetre, bir tahlil, bir test vasıtayıdır. Yetkililer tarafından kullanılan bu aletle, test edilen şahsın bu aleti üflemesi istenir. Bu sayede şahsın soluğundaki içki oranıyla, kandaki içki oranı varsayım edilmektedir. Böylece şahsın içkili olup olmadığı, ne kadar içkili olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle trafik polisleri bu vasıtayı sık sık kullanarak içkili taşıt sürenlere ceza kesmektedir.

Alkolmetre Ne İşe Verim?

İçki alanlar veya almayanlar bu aygıtın ne işe yaradığını merak etmektedir. Özellikle aygıtı aldatmak veya atlatmak isteyenler, aygıtın nasıl çalıştığını, ne misyonla kullanıldığını kavramaya çalışmaktadır. Mevzuya yabancı olan yurttaşlar da sık sık bu sualleri sormaktadır. Peki Alkolmetre aygıtı ne işe verim?

Kanda bulunan içki ölçüsünü soluğunuzu tahlil ederek varsayım eder.

Sürücülerin içkili olup olmadığını hakimiyet etmeye verim.

Alkolmetre Üflememenin Cezası 2020 Ne Kadar?

Her ülkenin şahsı ‘içkili’ olarak nitelemek için tanımladığı bir matematik eşitliği bulunur. Türkiye’de trafikte içki limiti 1 litre kanda yarım gram içki için 0,50 promil tanımlanmıştır. Başka bir ifadeyle yurttaş 0,50 promil ve üzerinde içkiliyse kaideleri çiğnemiştir. Bu vaziyette içkili olduğu ortaya çıkan sürücülere ceza verilmektedir. Bu sebeple bazı sürücüler Alkolmetre üflemekten sakınmaya çalışmakta, Alkolmetre üflemeyi yalanlamaktadır.

Alkolmetre üflemeyenlere verilen ceza çok ağırdır. Bu vaziyette polisler tarafından imtina zabtı yakalanır ve sürücünün 2 yıl zamanınca sürücü evrakına el konulur. 0,50 puanın altında içki çıkarsa ehliyete 6 ay el konulur. Alkolölçer üflenmediğinde ise ceza süresi 2 seneye çıkar. Üstelik içkili taşıt kullanan bireylere 1200 ile 2 bin 500 TL arasında para cezası da uygulanmaktadır. Bu sebeple sürücülerin alkolölçeri üflemeleri öneri edilir.

Alkolmetre Üflememe Kabahat Mu? Yasak Mı?

İçkili taşıt kullanmak kabahat ve yasaktır. Alkolmetre ile sürücülerin içki gidişatı ölçülür. Alkolölçer üflememek de kabahat ve yasaktır. Alkolölçeri üflemeyen sürücü hakkında harekât yapılır. Ehliyetine el konulur ve para cezası uygulanır.

Akolmetreyi Üflememe Cezasına Nasıl ve Nereden İtiraz Edilir?

Alkolölçer üflememe cezası yedikten sonra cezaya itiraz yolu sarihtir. Yurttaş bir arzuhal yazarak tüm gidişatı anlatabilir ve Barış Ceza Dominantlığına cezanın iptali için müracaat yapabilir.