Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı Nedir? Nasıl Yararlanılır?

tarafından
72
Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı Nedir? Nasıl Yararlanılır?

Sıhhat Bakanlığı bünyesinde bulunan ve bugüne dek özellikle Tütün ve dumansız hava sahası hususlarında yapılan ihlallerin bildirilmesi maksadı ile kullanılan Alo 184 Sabim hattı, Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin KOCA’nın bülteni ile 14 Mart 2020 tarihinden itibaren Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı’na çevrildi. Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı nedir? Nasıl çalışmaktadır? Yurttaşlar Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı’na nasıl erişecek? Bildirimler nasıl yapılacak? Ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı Nedir?

Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı başlangıçta tütün kullanımı ve dumansız hava sahası gibi mevzularda yapılan ihlalleri bildirme ve danışma hattı olarak kurulmuştur. Ancak ülkemizde Korona tipi Covid 19 virüsünün görülmesiyle beraber Alo 184 Sabim hattı Korona Virüsü Danışma Hattı olarak dönüştürülmüştür.

Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı Nasıl Çalışıyor? 

Yurttaşlar Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattını 7 gün 24 saat arayarak hattan yararlanma ihtimaline sahip olacaklardır. Hattın çalışmasının esasında Sıhhat Bakanlığı Bilim Kurulu’nun oluşturmuş olduğu algoritmalar var. Bu algoritmalar hastaların yaş, kronik rahatsızlık, kolladığı semptomlar vs. bilgilere katlanılarak hastalık tehlikesini değerlendirmeye yarıyor. Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattında bu bilgileri ve kuşkularını çağrı merkezi vazifelisine aktaran yurttaştan alınan bilgiler yeniden bu sistemde görevlendirilmiş uzmanlarla paylaşılıyor. Uzmanların, arayan bireyin enfekte olma gidişatına dair kuşkusunun oluşması vaziyetinde birey bilgilendiriliyor ve sıhhat kuruluşlarına yönlendiriliyor.

Yurttaşların her cins kuşku vaziyetinde sağlık kurumulara gitmeden evvel Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattını arayarak bilgi almaları ehemmiyetle tekrarlanıyor.

Covid 19 Korona Virüsü Nedir? Bulguları Nelerdir? Nasıl Bulaşır?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan adlı şehrinde ilk hadiseleri kollanan ve Korona tipi bir virüs olduğu tespit etilen, sonrasında ise Covid 19 adını alan bu virüs insanların özellikle solunum sistemine yerleşerek kendisini kopyalayabilen, bu biçimde artan, süreç içerisinde enfekte bireyi solunum kasvetlerine sokarak ileri aşamalarda vefata yol açabilen bir virüstür. Hastalığın evvel Çin’de görülmesi üzerine her ne kadar temkinler alınmaya çalışılmışsa da evvel Çin’in etraf ülkelerinde, Asya’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve son olarak Avrupa’da da görülmeye başlanmıştır. Kısa müddet evvel Türkiye’de de ilk hadiseler ortaya çıkmış, virüs ülkemize giriş yapmıştır.

Hastalıkla ilgili olarak öğrenilmesi gereken en ehemmiyetli husus 14 günlük kuluçka müddetidir. Bu sebeple Sıhhat Bakanlığı özellikle hadise görülen ülkelerden gelen yurttaşlarımızın 14 gün müddet süresince kendilerine karantina uygulamaları gerektiğinin üzerinde durmuştur. Bu 14 günlük müddet sonunda başlayan en net virüs bulguları şiddetli kuru öksürük ve çok yüksek ateştir. Bu iki bulguyu gören yurttaşların dün itibariyle kurulan Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattını arayarak bu kuşkuları ile ilgili tanı koydurmaya çalışmaları istenmektedir. Şahıslar bulgularının yüksek hastalık kuşkusu taşıması vaziyetinde sıhhat kuruluşlarına uzmanlar tarafından yönlendirileceklerdir.

Covid 19 Korona Virüsünün en esas bulaşma yolu viral partiküllerin solunmasıdır. Ya da bu partiküllerin bir biçimde ağız, burun ile temasıdır. Korunmak için en dikkat edilmesi gereken kuşkusuz hijyendir. Bu bağlamda Sıhhat Bakanlığı ve uzmanlar yurttaşların çok sık el sabunlama, yüksek dereceli kolonya kullanımı ve olası mevki toplu alanlardan uzak durma doğrultusunda temkinler alabileceğini vurguluyor.

Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı Niye Heyetti?

Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattının kurulmasının ve kullanımının ehemmiyetle üzerinde durulmasının mazeretleri ise, gerek hastaların tehlike altında değil iken sıhhat kuruluşlarına giderek boşuna bir uğraşı yaratmalarının önüne geçmek, gerek başka rahatsızlıklardan bireyleri uzak yakalamak, gerekse Covid 19 korona virüsü taşıyan bir bireyin bunu öğrenmeksizin ve önlemsiz şekilde dışarı çıkmasının, sıhhat kuruluşlarına gitmesinin ve virüs yayma ihtimalinin önüne geçmek.

Tüm bu emellerin hasıl olabilmesi için ve cemiyet şuuru gereği hastalık kuşkusu taşıyan tüm yurttaşların sağlık kurumuna ya da sıhhat kuruluşlarına gitmeden evvel Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattını aramalarını ehemmiyetle tekerrür ediyoruz.

 

 

Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattı Çalışma Saatleri Nelerdir?

Alo 184 Sabim Korona Virüsü Danışma Hattına erişmek isteyen yurttaşlar diledikleri saatte arama yapabileceklerdir. Vaziyetlerinin aciliyetine göre kendilerine geri bildirim vakitleri değişmekle beraber belirli geri dönüş alacaklardır.