Animatör Nedir? Ne Demek? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

tarafından
75
Animatör Nedir? Ne Demek? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Her sene milyonlarca insan tatil yapmaktadır. Kimi otellere, kimi tatil köylerine, kimi pansiyonlara gitmektedir. İnsanlara tatil hizmeti veren şirketlerin yanı gizeme, şehir ve ilçe alanlarında belediyeler tarafından da yurttaşlara cümbüş hizmeti verilmektedir. Bu noktada özellikle yurttaşların, turistlerin karşısına animatörler çıkmaktadır. Yurttaşları, turistleri eğlendiren, güzel zaman geçirmelerini sağlayan animatörler animasyon iş ve operasyonlarını asıllaştırır. Özellikle turizm bölgelerinde çok rakamda animatör misyon yapmaktadır. Bu bireylerle ilk karşılaşan yurttaşlar animatörlerle alakalı sualler sormaktadır. Peki Animatör Nedir? Ne Demek? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Animatör Nedir? Ne Demek?

Animasyon işini yapan bireylere animatör denir. Çizgi film olarak da öğrenilen animasyon, birkaç fotoğrafın arka arka süratli ve anlamlı bir biçimde gösteriminin yapılmasıyla hareketli görüntü başka bir deyişle video elde edilmesidir. Ancak bu yazımıza mevzu olan anlamıyla animatör oyunlar, tiyatrolar ve cümbüşlerle yapılan animasyonu icra eden şahıstır. Otellere, tatil beldelerine, ulus alanlarına gelen suratlarca değişik bireyi eğlendiren animatörler görsel gösteriler, şovlar icra eder. Bu sayede bulunulan etraf canlanır, enerji yükselir, ufak yaştaki, büyük yaştaki insanların can kasveti geçer.

Animatör Nasıl Olunur? Animatör Olma Şartları

Animatör olmak özellikle yaz aylarında oldukça karlı bir iştir. Zira oteller, tatil beldeleri, şehir-ilçe belediyeleri animatör işe alarak yurttaşları, turistleri eğlendirmek isterler. Bu sebeple özellikle yaz aylarında yüksek fiyatlarla ve giderlerinin karşılanması yoluyla bu bireyler işe alınır. Bu iş koluna girmek isteyenler de nasıl animatör olacaklarını incelemektedir. Bu işi yapmak için diploma koşulu bulunmaz. Eğitim koşulu aranmaz. Adaylar ilkokul, lise, üniversite mezunu da olsa bu işi yapabilirler. Bu alana müteveccih kurslar ve sertifika programları ile eğitimler bulunur. Bu faaliyetlere katılanlar kendilerini geliştirerek daha basit iş bulur. Ancak genel olarak animatör adaylarında şu koşullar aranır;

  • Adayların devingen ve pozitif olmaları istenir.
  • Yabancı dil öğrenmeleri avantajlarına olur.
  • Güzel, yakışıklı, gülünç olmaları seçim sebebidir.
  • İletişim kabiliyetlerinin yüksek olması ehemmiyetlidir.
  • Kötü alışkanlıklarının olmaması, kabahat işlememiş olmaları seçim nedenidir.

Animatör Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bu bireylerin misyonları nerede çalıştıklarına, hitap ettikleri kitleye, yaş grubuna göre değişir. Animatörler hizmet verdikleri bireylerin yaşlarına, cinsiyetlerine, kültürlerine, ırklarına, dinlerine, ekonomilerine bakmaksızın işlerini yapmalıdırlar. Kırıcı, aşağılayıcı, hakarete varan şakalar yapmamaları ehemmiyetlidir. Hedef kitlesinin bilgilerine göre program tertip ederler ve buna bağlı olarak şov yaparlar. Otel, yat, belediye, alan gibi çalışacakları alana uygun gösteriler tertip ederler. Ayrıca turistleri dolaştırdıkları, havalimanında karşıladıkları da öğrenilmektedir.