Aşçı Maaşları 2020

tarafından
501
Aşçı Maaşları 2020

Aşçı maaşı ne kadar? Bir lokanta aşçısı muhtelif mezeler, yemekler ve tatlılar hazırlayan ve onları pişirme vazifesini üstlenen birisidir. Kullanılan malzemelerin taze olmasını sağlamak ve çalışma alanının pak olduğundan emin olmak için lüzumlu rastgele bir teçhizatın hazır bulunmasını sağlar. Lokanta yemek tasvirlerini takip eder, malzemeleri karıştırır ve muhtelif cinslerde besinler hazırlar. Misalin, pişirme, buğulama, pişirme ve ızgara gibi muhtelif pişirme usullerini kullanır.

Lokanta mutfağında misyon yapan aşçı, menü üzerinde kendi değişlerini sergilemekten asla geri durmaz. Mutfaktaki tüm mesullük onda olduğu gibi orada çalışan personelin mesullüğü de ondadır.

Lokanta Aşçısı ne yapar?

Profesyonel bir aşçı yemek pişirme vazifeyi ile beraber aşçılık kursu açabilir. Burada öğretilen her şeyi teşkilatlı ve taze olarak yapar. En iyi aşçıların bile kafalarındaki havalı olan aşçı şapkası ile beraber oldukça hoş bir görüntüsü vardır. Garsonlardan gelen siparişleri en kısa zamanda hazırlamak sureti ile masaya servise hazırlar.

Aşçı vazifeleri bunlarla hudutlu değildir. Ayrıca mutfakta bulunan öteki personellerin bir ekip halinde beraber çalışmalarını sağlar. Aynı anda birden çok daha fazla yemeği pişirme vazifeleri ise olmazsa olmazlar arasındadır.

Restorandaki yemeklerin tazeliği gözetmek, bayatlayanları aradan çıkarmak ve bunu her gün olarak hakimiyet etmek onların başlı vazifeleri arasında yer alır. Mutfakta hiçbir kaza olmaması, yanık ve kesik gibi şeylere tesadüf etmemek onların galibiyetidir. Vardiya geçişleri sırasında ortalığı arınmak ve öteki vardiyaya hazır bir mutfak vazgeçmek başlıca vazifeleri arasında yer alır. Genellikle günde 10 – 12 saat süresince ayakta kalırlar. Mutfak civarı havasız olduğu gidişatlarda oldukça rahatsız edici bir çalışma şartlarına sahip olurlar. Aşçı ücretleri ile beraber gerçeğine bakarsanız aldıklarının çok daha aşırısını hak ederler.

Lokanta büyüklüğüne göre aşçılar, oradaki tüm besinleri hazırlama vazifesini üstlenebilirler. Bunun dışında alttaki vazifelerden de birebir mesul tutulurlar.

  • Meyve ve sebzeleri kesme veya soyma
  • Pirinç veya makarna için kaynar su
  • Menüdeki yemeklerin hazır olduğundan emin olmak
  • Tatlıları veya ekmekleri gerektiği gibi pişirin
  • Baharat gıda
  • Gıda alerjisi olan alıcılar için özel yemekler yapmak
  • Yeni tasvirler geliştirmek
  • Sipariş edilen yemeği pişirmek

Aşçının işyeri nasıl bir yer?

Lokantalar genellikle sabahın çok erken saatlerinde açılırlar ve gece çok geç saatlerde kapanır. Mutfak personeli ise lokanta açılmadan evvel orada olmak zorundadır ve kapandıktan sonra da çevreyi arınmadan lokantadan ayrılamazlar. Bu sebeple aşçı çalışma saatleri içerisinde gerçekten en çok yorulan işlerden bir tanesidir. Aşçı ücretleri ile alakalı olarak alttaki bilgilere bakabilirsiniz.

Aşçı Ücretleri
1. derece Lise veya Ortaokul Mezunu Aşçı
İstihaklar Gösterge – Oran Tutar
Gösterge Aylığı 1/1 1,320 155.68 ₺
Taban Aylığı 1,846.09 ₺
Yan Ödeme Aylığı 500 18.70 ₺
Özel Hizmet Tazminatı 45 504.19 ₺
Ek Ödeme 90 1,008.38 ₺
Kesintiler Oran Tutar
Gelir Aidatı 15.00 % -98.23 ₺
Damga Aidatı 7.59 ‰ -26.82 ₺
G.S.S. Primi 5.00 % -125.30 ₺
M.Y.Ö. Sigortası 9.00 % -225.54 ₺
BES Kesintisi 3.00 % -75.00 ₺
Toplam
İstihaklar Toplamı 3,533.04 ₺
Kesintiler Toplamı -550.89 ₺
Net Ücret 2,982.15 ₺
Anekdot
Minimum Geçim İndirimi 50 % 152.21 ₺
Gelir Aidatı Matrahı 1,669.64 ₺
Yıllık Gelir Aidatı Matrahı 1,669.64 ₺