Askerlik Borçlanması ile 2 Yıl Erken Emeklilik Mümkün!

tarafından
47
Askerlik Borçlanması ile 2 Yıl Erken Emeklilik Mümkün!

Çalışan bayan ve erkekle için sunulan imkânlardan biri de borçlanma olup bu sayede bayan veya erkekler alakalı borçlanma imkânlarından faydalanarak erken emeklilik hakkı elde edebilmektedir. Erkekler için sağlanan borçlanma imkânlarından biri de askerlik borçlanması olup askerlik vazifesini yerine getiren çalışanlara bu hak ile 2 seneye kadar erken emeklilik muhtemel olabilmektedir. İşte askerlik borçlanması ve bu borçlanmaya ait detaylar.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlikte vazifesini bitirmiş olan yurttaşların arzları üzerine geçerli olan bir hak olan askerlik borçlanması, prim temeline göre hasılatların alt ve üst limitleri temel alınarak hesaplanan bir haktır. Bununla beraber er, erbaş ya da yedek subay olarak vazifelerini yerine getiren yurttaşlar bu haktan yararlanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Geçtiğimiz sene askerlik borçlanması 20 ay üzerinden hesaplandığında en düşük 16 bin 373, 18 ay üzerinden hesaplandığında 14 bin 736 TL, 12 ay üzerinden hesaplandığında 9 bin 824, 6 ay üzerinden hesaplandığında 4 bin 912 TL ve 1 ay üzerinden hesaplandığında ise 818 TL olarak hesaplanmaktadır.

Nasıl Müracaat Yapılır?

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik hakkına sahip olmak isteyenler için 4A’lılar için https://www.turkiyeturkiye.gov.tr/sosyal-guvenlikguvenlik-4a-askerlik-borclanmasiborclanmasi-basvurusubasvurusu 4B’liler için https://www.turkiyeturkiye.gov.tr/sosyal-guvenlikguvenlik-4b-askerlik-borclanmasiborclanmasi-basvurusubasvurusu 4C’liler için https://www.turkiyeturkiye.gov.tr/sosyal-guvenlikguvenlik-4b-askerlik-borclanmasiborclanmasi-basvurusubasvurusu e-devlet hizmetlerinden online olarak müracaat yapmak mümkündür.

Soru – Yanıt

Milli Gazetede yer alan ve Mustafa İşcan’ın haberine göre bir okuyucunun sualine ait yanıt şu biçimdedir:

Mustafa Bey, 25.01.1971 doğumluyum, ilk işe giriş tarihim 10.09.1999 toplamda 6.000 günüm var askerlik vazifemi işe giriş tarihinden evvel yapmıştım, askerlik borçlanması yaparsam emekliliğimi nasıl tesirler, bir de ne kadarını borçlanmalıyım?

“Giriş tarihinize göre, 60 yaşında 7.000 gün veya yeniden 60 yaş ve 4.500 günle yaştan emekli olabilecekken. Eğer 2 gün askerlik borçlanması yapmanız halinde ise, 58 yaşında 5.975 günle veya 60 yaşında 4.500 günle yeniden yaştan emekli olabileceksiniz. Başka Bir Deyişle, 2 gün askerlik borçlanması sizin emekliliğinizi 60 yaşından 58 yaşına sürükleyecektir.”