Asteğmen Maaşı

tarafından
117
Asteğmen Maaşı

Asteğmen Kimdir?

Asteğmen Maaşı. Yedek subay olarak da öğrenilen asteğmen, en düşük subay rütbesi olarak belirlenebilir. Kara, Hava ve Deniz Güçleri ile Jandarma Genel Komutanlığındaki askeri birliklerde ekip ya da kısımların komutanı olarak vazife yapar.

Türk Silahlı Güçlerinde vazife alan asteğmen; ekip komutanı, pil ya da adestim subayı olarak çalışır. Akademik ya da teknik bilgileri güzergahında orduya fayda sağlamaları emeliyle görevlendirilen asteğmenler ülkemizin mevcut askeri sisteminde teğmen ile kıdemli başçavuş arasında yer alır.

Asteğmenin Misyonları Nedir?

Tüm rütbeli askerlerde olduğu gibi asteğmen de gereksinim dinlenen tüm askeri ünitelerde çalışabilir. Kısım amirliğinin yanı gizeme, komutanlık bünyesindeki ünitelerde ekip komutanı, pil subayı, atış yardım timi subayı ya da eğitim subayı olarak vazife alabilen asteğmenin genel misyonları arasında şunlar bulunur:

  • Nöbet yakalamak,
  • Yönetimsel anlamda verilen yazışmaları yapmak,
  • Eğitim birliklerine yeni gelen askerlere eğitim yaptırmak,
  • Eğitimleri ve hünerleri güzergahında emrin verdiği misyonları yerine getirmek,
  • Tim komutanı olarak emirlerine verilen ekip ile beraber harekâtlara çıkmak.

Kimler Asteğmen Olabilir?

Asteğmen Maaşı. Askerlik misyonunu yapmamışsanız ve 4 senelik fakülte ya da akademilerden mezunsanız asteğmen olabilirsiniz. Müracaat yaptığınız yarıyılda Türk Silahlı Güçlerinin arzları güzergahında imtihana tabi yakalanıp zafer gösterdiğiniz takdirde asteğmen olarak vazife yapabilirsiniz.

Asteğmen Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Askerlik için müracaat ettiğiniz yarıyılda Türk Silahlı Güçlerinin gereksinim dinlediği kısımlardan mezun olmanız, asteğmen olarak vazifeye soyulabilmenizi sağlar. Üniversitelerin bazı kısımlarından mezun olanların istatiksel olarak asteğmen olması daha basittir. Misalin Tıp Fakültesi mezunları doğrudan asteğmen olarak ceddilir. Aynı biçimde Hukuk Fakültesi ve Eğitim Fakültesi mezunlarının da asteğmen olma olasılığı daha yüksektir.

Batıda görev yapan bir Asteğmen günümüz şartlarında 4550 TL maaş almaktadır.