Bakan Müşaviri Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
74
Bakan Müşaviri Maaşları 2020 Ne Kadar?

Türkiye’yi idareyenlerin içerisinde ‘bakan‘ kadrosunda yer alanların ayrı bir ehemmiyeti vardır. Bu bireyler misyon alanlarında, bakanlıklarının hudutları içerisinde neredeyse hudutsuz yetkiye sahiptir. Devletin en üst kademesindeki bu adların altında binlerce çalışan bulunur. Türkiye’nin, milyonlarca bireyin mukadderatına tesir edecek bakanların yanında danışman ve yardımcı kadroları bulunur. ‘Bakan müşaviri’ olarak öğrenilen bu yardımcı/danışman personeller bakanların sağ kollarıdır. Genellikle basın söylemeleri sırasında, müzakereler sırasında bakanın yanında veya artta yer alırlar. Buluşmalar için, söylemeler için, projeler için çalışırlar ve bilgilendirme metinleri hazırlarlar. Misyonları bakanı her daim bilgilendirmek ve hemen hemen her olasılığa karşı hazırlamalarıdır. Peki bu bireyler ne kadar ücret alır? Bakan müşaviri nasıl olunur? Bakan müşaviri maaşları 2020 ne kadar?

Bakan Nedir? Kimdir?

Hükümetin misyonlarından, işlerinden birinin başında duran, idareyen şahıstır. Daha Önceki yarıyılda milletvekilleri arasından seçilen bakanlar günümüzde Cumhurbaşkanlığı sisteminde ise vekil dışı adlardan seçilir. Cumhurbaşkanının onayıyla vazifeye gelen bu adlara yetkili, icra vekili veya nazır da denmektedir. Türkiye’de daha önceki yarıyılda 26 bakanlık ve bakan varken günümüzde bu sayı 16’ya düşürülmüştür.

Kabinede Hangi Bakanlıklar Var? İşte Bakanların Ad Listesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı – Fuat Oktay

Adalet Bakanı – Abdülhamit Gül

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı – Zehra Zümrüt Selçuk

Dışişleri Bakanı – Mevlüt Çavuşoğlu

İçişleri Bakanı – Süleyman Soylu

Ulusal Korunma Bakanı – Hulusi Akar

Ulusal Eğitim Bakanı – Ziya Selçuk

Sağlık Bakanı – Fahrettin Koca

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı – Fatih Dönmez

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı – Mehmet Cahit Turan

Etraf ve Kentçilik Bakanı – Murat Müessese

Tarım ve Orman Bakanı – Bekir Pakdemirli

Kültür ve Turizm Bakanı – Mehmet Ersoy

Gençlik ve Spor Bakanı – Mehmet Kasapoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı – Berat Albayrak

Ticaret Bakanı – Ruhsar Pekcan

Sanayi ve Teknoloji Bakanı – Mustafa Varank

Bakan Müşaviri Nedir? Kimdir?

Arapça orijinli Müşavir sözcüğünün anlamı danışmandır. Başka Bir Deyişle bakan müşaviri, bakana danışmanlık yapan şahsa denir. Bu bireyler basın, ekonomi, politik, askeri danışmanlık hizmeti verebilir. Her bakanlıkta rakamı 15’i geçmeyecek biçimde bakan müşaviri çalışabilir.

Bakan Müşaviri Nasıl Olunur?

Bakan müşaviri olmak için adaylarda eğitim koşulu, KPSS koşulu, hizmet süresi koşulu, tecrübe koşulu gibi hiçbir koşul aranmaz. Bu kadroya gelmek için adaylar hiçbir laflı ya da yazılı imtihana girmez. Adaylarda sadece memur olmak için aranan koşulların olup olmadığına bakılır. Gerisi bakana kalmıştır. Zira bakan müşavirlerini bakanın bizzat kendisi atar. Burada güven ilişkisi ehemmiyetlidir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki alanında uzman olmayan bireylerin verdiği danışmanlık hizmeti sebebiyle bakanların kamuoyu önünde güç vaziyete düştüğü de bir reeldir. Bakan müşavirlerinin misyon süresi, bakanın misyon zamanına bağlıdır. Bakanın misyon süresi bittiğinde müşavirinin misyon müddeti de biter. Ayrıca bakanın kendisi müşavirlerinin vazifesine son verebilir.

Memur olmayan müşavirin misyonu bittiğinde veya vazifeden alındığında memuriyetle ilişikleri kesilebilir. Ayrıca kamu personeliyken müşavir olarak soyulan bireyler misyonu sona erdikten sonraki 1 ay içinde daha önceki vazifelerine atanabilirler.

Bakan Müşaviri Maaşları 2020 Ne Kadar?

Müşavirlerin soymaları için sarihten atama, terfi kalitesinde müessese içi veya kurumlararası naklen atama veya vazifeden alınan ceddilmesi biçiminde yapılabilir. Ayrıca müşavirlerin ek göstergesi 3600 olarak tanımlanmıştır. Ayrıca bu bireylerin aylık hasılatlarını konutlu olup olmadıkları, eşlerinin iş vaziyeti, çocuk vaziyeti, sigorta ve BES kesintisi, eğitim vaziyeti gibi değişik unsurlar etkileyebilmektedir. Bu kapsamda bakan müşaviri maaşları 2020 şu biçimdedir;

1/1 derecesinde yeni başlayan bakan müşaviri maaşı 2020 en az 11 bin TL’dir.

1/4 derecesinde 25 sene tecrübeli 3600 ek göstergede alınan 11 bin 50 TL ortamındadır.

4800, 5300, 6400, 7000, 7600, 8000 ek gösterge için bakan müşavirlerine ödenen maaş 11 bin TL ortamındadır.