Bakan Selçuk’tan EYT Açıklaması! EYT Meclise Geliyor Mu?

tarafından
62
Bakan Selçuk’tan EYT Açıklaması! EYT Meclise Geliyor Mu?

Bir Hayli şahsın merakla beklediği çalışmalardan biri de hiç kuşkusuz EYT olup EYT mağdurları her gün seslerini duyurmak için sosyal medya ve medyada çalışmalar yapıyor. Mevzu ile alakalı olarak ise neşelendirici bir haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Selçuk tarafından yapılana söylemede emeklilik reformu hakkında bir çalışma yürüttükleri ifade edildi. Alakalı söylemenin ayrıntıları haberimizin devamında yer alıyor.

Selçuk Açıkladı: Yaş Beklenmeyecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan gelen emeklilik reformu söylemesinde emeklilikte istenilen, zorunlu olan prim gün rakamın bitirildiği ama yaş koşulunu sağlamayan şahısların başka bir deyişle EYT’lilerin rakamının 2019 senesinde 5 milyonu geçtiği ifade etti. Selçuk, CNN Türk’te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında EYT’lilerin merakla beklediği mevzu hakkında söylemede bulundu.

Emeklilikte Yaşı Yakalamayanlar

Selçuk EYT açılımını Emeklilikte Yaşı Yakalamayanlar biçiminde kullanmayı seçim ettiklerini ifade ederek “Emeklilikte 3 ana parametre var; sigorta süresi, prim ödeme ve yaş. İkisi olup bir tanesi olmadığında olmuyor. Üçünün aynı anda sağlanması gerekiyor. Maliyet hesapları var. ilkede de mesele var. Emeklilik dediğimiz şey teknik olarak kullandığımız deyimde ‘yaşlılık aylığı.’ Yaşlılık aylığı yaşlı olunca alınır. Dolayısıyla EYT bekleyenlerin vasati yaşı 48. Dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş, yaşlı olarak kabul edilmiyor” ifadelerinde bulundu.

Yaş Koşulu Değişecek Mi?

Selçuk ayrıca “Şu anda bizim EYT bekleyenler, emeklilikte yaşı yakalamayan kardeşlerimizin vasati yaşı 48. Ama dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş, yaşlı olarak kabul edilen bir yaş dilimi değil. Bizim geçen yıl emekli ettiğimiz popülasyonun vasati yaşı 52-53 bandında. Başka Bir Deyişle Türkiye hali hazırda yapılan reformların sonucunda 65 yaş ortalamasına erişmiş değil. Bunun tamamen 65 yaşa dönmesi 2048 senesini bulacak. Zira klasikte bu bir reform süreciydi, reform sürecinin neticesinde yaş kriteri tekerrür getirildi” ifadelerini kullanarak EYT’lilerin durumuna söyledi.