Bankada Çalışmayı Düşünüyorsanız Bu Yazıyı Okuyun

tarafından
80
Bankada Çalışmayı Düşünüyorsanız Bu Yazıyı Okuyun

Bankada çalışmayı düşünüyorsanız bu yazıyı okuyun

Bankacılık; beyaz yakalı meslek gruplarından olup çalışması zahmetli bir o kadar da özveri isteyen bir iştir. Çalışma saatleri, tatil günleri bellidir. Çalışma ortamı ve çalışma arkadaşları nezihtir. Ortalamanın üzerinde maaş garantisi bulunan bankacılık, günümüzün popüler meslek gruplarındandır. Banka şubelerinde çalışan kişiler eğitimlerle ve kurumlar tarafından yapılan sınavlar doğrultusunda rütbe alabilir ve yükselme şansına da sahip olabilir. Finans bölümlerine ve ekonomiye ilgi duyan herkes birer bankacı adayıdır! Peki, banka şubelerinde çalışmak için gerekli şartlar nelerdir? Hangi okuldan mezun olmak bankada çalışmak için avantaj sağlar?

Kimler Banka Çalışanı Olabilir?

Bir bankada çalışmak için sayılarla ve insanlarla aranızın iyi olması önemlidir. Banka şubesi çalışanları çoğunlukla birebir müşterilerle iletişim halindedir. Güçlü bir iletişim becerisi ve diksiyon, banka çalışanı olabilmek için gereklidir. Banka çalışanı olmak için üniversite mezunu olmak şart değildir, liselerin belirli bölümlerinden mezun olmuş olmak da yeterli olabilir. Ancak; lisans düzeyinde eğitim almış olmak her zaman ilk tercih sebeplerinden olmaktadır. Eğitimin yanı sıra bankaların düzenlediği giriş sınavlarından yeterli puanı almak ve mülakattan da başarıyla geçmek banka şubelerinde çalışmak için gerekli şartlar arasında yer almaktadır. Banka personelleri alım şartları çoğunlukla bankanın kendisi tarafından belirlenmektedir. Banka çalışanı olmak için aranan nitelikler:

  • Eğitim Seviyesi
  • Diksiyon ve Prezantabl Görünüm
  • Sayıları ve Matematiği Sevmek
  • Erkek Adaylar İçin Askerlik Şartı

Eğitim Seviyesi

Sanılanın aksine banka çalışanı olmak için üniversite mezunu olma şartı aranmaz. Belirli liselerin belirli bölümlerinden, başarı ile mezun olmak banka personeli olmak için yeterlidir. Ayrıca; bankacılık önlisans programlarının birinden mezun olmak da banka sınavlarına girmek için yeterlidir. Hatta ekonomi dışında herhangi bir lisans programından mezun olmak banka personeli giriş sınavı için yeterli olur. Üniversitelerin iktisat, maliye, işletme, siyasi bilimler fakülteleri mezunlarının ilk hedefi ve ilk tercihi çoğunlukla bankacılıktır. Ancak bankaların istediği ve beklediği eğitim düzeyi tamamen banka kuralları inisiyatifindeolmaktadır.

Diksiyon ve Prezantabl Görünüm

Banka çalışanı olmak; ister özel banka olsun isterse kamu bankası olsun çoğunlukla ikna ve güçlü bir iletişim yeteneği gerektirir. Kredi kartı satışlarında, promosyon bilgilendirmesinde, kredi işlemlerinde ve daha pek çok bankacılık işleminde açıklayıcı ve ikna edici bir konuşma gerekmektedir. Bu nedenle bankaların mülakat sınavlarında görünüm ve diksiyon en dikkat edilmesi gereken konulardandır.

 

 

Sayıları ve Matematiği Sevmek

Bankacılık tamamen sayılarla yapılan bir iştir. Bu sebeple banka şubelerinde çalışmakiçin gerekli şartlar arasında sayılarla aranızın iyi olması gelmektedir. Bankacılık sınavlarında ve banka mülakatlarında sorulan soruların çoğu sayılarla ve matematikle ilgilidir. Özellikle mülakatlarda; tüm diğer şartları sağlıyor olsanız dahi sayı ve matematik soruları sonucun belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Erkek Adaylar İçin Askerlik Şartı

Banka şubesi çalışanı olmak isteyen erkek adaylar için ilk şartlardan birisi askerliğini yapmış olmak şartıdır. Askerliğini yapmamış adaylar bankacı olamaz. Bazı bankaların askerlik yapma şartı kati olmakla birlikte bazı bankalar da iki yıl süreyle tecili olan erkek adayların başvurularını kabul etmektedir. Banka sektöründe devamlı çalışmak isteyen ve bu yönde bir kariyer hedefleyen adayların askerliğini tamamlamış olması önemlidir.

Kaynak: https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/