Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
303
Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? İş tanıtımlarından işlerin maaşlarına kadar okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, mühendislikler hakkındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da bilgisayar ve yazılım mühendisi maaşları ile bilgisayar ve yazılım mühendisinin misyonları, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

BİLGİSAYAR VE YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? NASIL BİLGİSAYAR VE YAZILIM MÜHENDİSİ OLUNABİLİR? BİLGİSAYAR VE YAZILIM MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Bilgisayar ve yazılım mühendisliği nedir sualinden evvel nasıl bilgisayar ve yazılım mühendisi olunabilire yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin bilgisayar ve yazılım mühendisi olabilmesi için alakalı bir alandan mezun olması gerekmektedir, bilgisayar ve yazılım mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren bilgisayar ve yazılım mühendisliği veya türevi kısım tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alarak soyulması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli ekipmana sahip olmaları gerekmektedir.

Bilgisayar ve yazılım mühendisinin misyonları nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak, bilgisayar mühendisliğinde verdiğimiz bilgileri kamu için şu biçimde yineleyebiliriz:

Bilgisayar Mühendisleri genel olarak Bilgi Operasyon Dairesi Başkanlıklarında görevlendirilmektedirler. Bu dairelerde sistem kısmına atıldığınızda mesai yapıp mesai almama kısmetini çok yüksek olup sitem çökmelerinde en kasvet yaşayan kısımların başında gelmektedir. Network Kısmında olanlar azıcık daha kaderliler genelikle CİSCO’ nun switchleriyle uğraşıp arada sırada check pointler konfigure harekâtlarıyla uğraşıyorlar ancak bu kısımda da taşra teşkilatlarıyla çok haşır neşir olma gidişatıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Veritabanı Kısmına gelecek olursak en tehlikeli kısmı diyeyim zira bir veritabanı bozukluğuyla aylarca uğraşmanız gerekebilir üstüne çalıştığınız müessesede ORACLE veritabanı sistemi kullanıyorsa iş baya zorlarşıyor. Son olarak bence kamuda çalışacaksanız Yazılım Kısmını seçmenizi öneri ederim zira tam sistemlerin yetersizsiz bir biçimde çalışmasından sonra işinizin başlaması ve yazılım işlerinin büyük çoğunluğunu dışardan hizmet alımlarıyla yapıldığını için baya bir artı sağlamaktadır.

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Buna ek olarak bilgisayar mühendisliği kısmından daha ziyade yazılım mühendisliği kısmı için ve özel sektör için de şunları ilave edebiliriz:

  • Başat olarak program yazılımı yaparlar ve yazılan programı test ederler,
  • Alınan işin muhatabı ile ilişki kurarak alınan bilgiler ışığında tasarım yaparlar,
  • Yazılımı ortaya koyduktan sonra bununla alakalı bir kullanım direktifi hazırlarlar.

BİLGİSAYAR VE YAZILIM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI VE CİVARI NASILDIR? BİLGİSAYAR VE YAZILIM MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Bilgisayar ve yazılım mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamu veya özel sektör olarak ayırmak yanlış olmayacaktır.

Kamuda çalışan bilgisayar ve yazılım mühendisleri hemen hemen her kamu misyonlusunun çalışması gereken haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına baktığımızda ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle bilgisayar ve yazılım mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma etrafları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro civarı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Özel sektörde çalışan bilgisayar ve yazılım mühendislerine baktığımızda vaziyet bu seviyede iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya ortamlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 BİLGİSAYAR VE YAZILIM MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör çalışanı olmakla kamu personeli arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark bulunmaktadır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli bilgisayar ve yazılım mühendislerine minimum ücret ve ortamlarında maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan bilgisayar ve yazılım mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler bulunduğunu da tekerrür belirtelim.

KAMUDA BİLGİSAYAR VE YAZILIM MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Bilgisayar ve yazılım Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Bilgisayar ve yazılım Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Bilgisayar ve yazılım Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Bilgisayar ve yazılım Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Bilgisayar ve yazılım Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Bilgisayar ve yazılım Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Bilgisayar Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar? Kamuda bilgisayar ve yazılım mühendisi maaşları alt yukarıya tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler olabilmekteidr bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, aile takviyeleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar, ek mesai ücretleri gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir bilgisayar ve yazılım mühendisi 2020 senesinde 5700 TL etrafında maaş almaktadır.