Biyolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
87
Biyolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

Biyoloji ile alakalı çalışmalar yürüten uzman şahıslara biyolog nedir. Dünyanın her yerinde biyologlar bilim ismine ehemmiyetli çalışmalar icra etmektedir. Türkiye’de de özel sektörde ve devlette binlerce biyolog misyon yapmaktadır. Binlerce talebe de bu işi icra edebilmek için eğitim almaktadır. Bu sebeple iş hakkında pek çok sual sorulmaktadır. Peki biyolog nedir? Kimdir? Biyolog ne iş yapar? Çalışma koşulları ve saatleri 2020 nasıl? Kamuda ve özel sektörde biyolog maaşları 2020 ne kadar?

Biyolog Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Biyolog, biyoloji ile uğraşan, bu alanda çalışan bireydir. Biyoloji uzmanı olarak da öğrenilir. Fransızca orijinli olan sözcüğün orijinal hali ‘biologue’ biçimindedir. Biyoloji de canlıları araştıran bilim dalı olarak öğrenilir. Hayvan, nebat, organizmalar, insanlar bu uzmanların ana misyon alanlarını oluşturur. Uzmanlar bunlar hakkında araçtırma, deney, inceleme yapar. Bildiklerini rapor haline getirerek bilim dünyasıyla paylaşır.

Biyolog Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

Personeller özel bir etrafta misyon yapar. Laboratuvar civarında çalışan personeller her türlü teknik teçhizata sahiptir. Laboratuvar civarı dışında büro etrafında da çalışabilen uzmanlar sahaya da inerler. İnceleme yaptıkları alan, mevzu, cinsle alakalı olarak alakalı canlının hayat alanını araştırırlar. Genel olarak çalışma koşulları güçlüdür. Zira personellerin sabırlı, titiz ve gayretli olmaları gerekir. Çalışma saatleri ise devlette ve özel sektörde değişiktir. Devlette biyolog çalışma saatleri 2020 08.00-17.00 veya 09.00-18.00 saatleri arasındadır. Özel sektörde ise genel çalışma saatleri 09.00-18.00 saatleri arasında olsa bazı gidişatlarda bu aralık değişebilmektedir. Personellerin aratırma yaptığı yarıyılda günde 12 hatta 24 saat çalıştıkları olmaktadır.

Biyolog Maaşları 2020 Ne Kadar?

Personeller özel sektörde ve devlette değişik ölçülerde ücret alabilir. Devlette biyolog maaşları 2020 en az 4 bin TL seviyesindedir. Ayrıca bu ücreti etkileyen bazı unsurlar da bulunur. Misalin aile dayanağı, çocuk dayanağı, ek tazminat, misyon tazminatı, fazla mesai gibi unsurlara bağlı olarak personellerin aylıkları yükselebilmektedir. Sigorta ve BES kesintisi sebebiyle de aylıklarda 100-200 TL arasında eksilme görülebilir.

Özel sektörde maaş skalası daha değişiktir. Üniversiteden yeni mezun olan ve yeni başlayan biyolog maaşı 2020 minimum ücretin azıcık üstünde başka bir deyişle 2 bin 500 TL seviyesindedir. Özelde 5 seneye kadar tecrübeli çalışanlar ise 3 bin, 3 bin 500 TL seviyesinde ücret alır. İşinde galibiyetli, müessesesel bir işletmede çalışan, tecrübeli personellerin aylıkları ise 5-10 bin TL arasında aylık alabilir.

Biyolog Ne İş Yapar?

Uzmanların 2020 seneyi haysiyetiyle başlıca vazifeleri merak edilmektedir. Özellikle de az öğrenilen bu iş hakkında söylenebilecek çok şey olsa da personellerin muhakkak başlı vazifeleri şu biçimdedir;

  • Hastalıklar araştırılır. Teşhis yapılır. Süreç izlenir. Rehabilitasyonlar için araştırma yapılır.
  • Sebze, meyve gibi yiyecekler araştırılır. Hayvan-nebat- hayvan-insan, nebat-insan arasındaki ilişkiler araştırılır. Belirleme, sınıflandırma vb. yapılır.
  • Organizmalar araştırılır. Etkileşim, bağlantı, artma gibi vaziyetler gözlemlenir.
  • Veri, misal bir araya gelir. Tahlil yapılır. Bilgiler rapor haline getirilir.
  • Çevre mevzusunda inceleme yapılır. Su, ormanlık, kent alanlarında çalışmalar yapılır.