Bülent Arınç Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır, Kaç Yıldır Siyasetle Uğraşmaktadır?

tarafından
61
Bülent Arınç Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır, Kaç Yıldır Siyasetle Uğraşmaktadır?

Ülkemizde senelerin politika adamı denildiğinde akla gelecek adların başında Bülent Arınç gelmektedir. Bülent Arınç, Adalet ve Kalkınma Partisinin AKP kurucu abonesi, daha önceki milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Daha Önceki Başkanı olarak öğrenilmektedir.

Bülent Arınç Nerelidir ve Kaç Doğumludur?

Bülent Arınç 25 Mayıs 1948 senesinde Bursa’da doğmuştur. Her ne kadar Bursa’da doğmuş olsa da aslen Manisalıdır. Jandarma astsubayı olan babasının o tarihlerdeki misyon yerinin Bursa olması sebebiyle orada dünyaya gelmiştir. Babası İbrahim Arınç ve annesi Sevdiye Arınç’ın dördüncü çocuğudur. Bülent Arınç’ın Yıldıray Arınç 1938, Kutluay Arınç 1940 ve Ümit Doğay Arınç 1943 adında üç abisi ve Tülay Arınç 1956 adında bir kız kardeşi olmuştur. Babasını 12 yaşında iken kaybetmiştir.

İngilizce öğrenen Bülent Arınç, Münevver Arınç ile konutludur. Mehmet Fatih Arınç, Ayşenur Arınç ve Mücahit Arınç adında üç çocuk babasıdır. Fatih Arınç 1999 senesinde geçirdiği trafik kazasında ölüm etmiştir. Bülent Arınç 2020 seneyi itibariyle 73 yaşına girmiştir.

Bülent Arınç Hangi Üniversiteden Mezun Olmuştur?

Bülent Arınç, babasının Jandarma Astsubayı olması sebebiyle Anadolu’da bir çok kasabada ilköğretim ve ortaokul senelerini bitirmiştir. Babasının ölüm etmesinin ardından ailesiyle Manisa’ya yerleşen Bülent Arın, liseyi Manisa Lisesi’nde bitirmiştir. Lise sonrası Bülent Arınç Ankara Hukuk Fakültesi’ni kazanmış ve henüz 23 yaşında iken 1970 senesinde üniversiteyi bitirmiştir. Çok galibiyetli bir talebe olan Bülent Arınç, bu tarihten sonra eğitimine son vererek politika arenasına geçiş yapmıştır.

Bülent Arınç Kaç Yıldır Politikale Uğraşmaktadır?

Arınç, Ankara Hukuk Okulunda talebe iken Milliyetçi Efor Birliği’ni kurarak, bu birliğin başkanlığını yapmıştır. Bu birliğin sonraki başkanı da İçişleri Daha Önceki Bakanı Beşir Atalay olacaktır. Üniversiteden sonra Manisa’da özgür avukatlık yapmaya başlayan Arınç, Necmettin Erbakan tarafından kurulan Ulusal Nizam Partisi’nin kuruluşunda rol oynayarak aynı partinin Gençlik Kolları Başkanlığını ve şehir başkanlığını yürütmüştür. Bu parti 1971 Askeri Müdahalesinden sonra, laikliğe ters çalışmalar yürüttüğü iddiasıyla 20 Mayıs 1971 tarihinde Tüzük Duruşması tarafından kapatılmıştır. Partinin kapatılmasından sonra Erbakan yurtdışına gitmiş ve 11 Ekim 1972 tarihinde tekerrür yurda dönerek Ulusal Selamet Partisini kurmuştur. Yeni partinin kurulmasıyla beraber etkin olarak bir çok misyonda bulunmuştur.

1991 Türkiye Genel Tercihlerinde Refah Partisinden Manisa milletvekili adayı gösterilmiş ancak seçilememiştir. 1994 Yerel tercihlerinde Refah Partisinden Manisa Belediye Başkan adayı yapılmış ancak seçilememiştir. 1995 senesinde ise Refah Partisinden yine Manisa milletvekili adayı gösterilmiş ve bu tercihlerde milletvekili olarak meclise girmiştir. Refah Partisinin kapatılmasının üzerine 1999 senesinde Fazilet Partisinden milletvekili seçilmiş ve Fazilet Partisinin grup başkan vekili olarak misyon yapmıştır. 2000 senesinde Fazilet Partisinde yenilikçi kanat içerisinde yer alarak Kayseri milletvekili Abdullah Gül’şöhret Recai Kutan’a karşı parti başkanlığı tercihinde destek ver. Bu yarışta Recai Kutan 633 rey alırken Abdullah Gül 521 rey almıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisinin Kurucu Azası Midir?

Tüzük Duruşması tarafından 2001 senesinde Fazilet Partisi kapatılmış ve Arınç mecliste bağımsız milletvekili olarak çalışmalarına devam etmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi AKP, 14 Ağustos 2001 tarihinde Bilkent Konferans Salonu’nda 74 kurucu abone ve partiyi destekleyen bağımsız milletvekilleri ile beraber kurulmuştur. Bu yarıyılda AKP’nin dört kurucusu olarak ön tasarıya çıkan adlar: Recep Tayip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Abdüllatif Şener olarak öğrenilmektedir. Son yapılan tertip etme ile beraber 15. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan dışında kalan üç ad parti kurucuları listesinde yer almamaktadır.

Bülent Arınç, 2002 Türkiye Genel Tercihlerinde AK Parti Manisa milletvekili seçilmiştir. Kasım 2020 senesinde yapılan tercihle Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayı olmuş ve 22. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilmiştir. 8 Ekim 2004 tarihinde yapılan tercihle yine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Arınç, bu vazifeyi 22 Temmuz 2007 tarihine kadar sürdürmüştür.

2007 Türkiye Genel Tercihlerinde yine AK Parti Manisa milletvekili seçilmiştir. 1 Mayıs 2009 senesinde yapılan kabine revizyonu sonrası Başbakan Yardımcısı olmuştur. Ayrıca aynı yarıyılda hükümet lafçısı olarak da misyon yapmıştır. 2011 Türkiye Genel Tercihlerinde ise AK Parti Bursa milletvekili olarak milletvekili seçilmiştir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan tarafından kurulan 61. Hükümette de Başbakan Yardımcısı olarak vazifesini sürdürmüştür. Recep Tayip Erdoğan’ın 2014 senesinde Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Hükümette de vazifesini sürdürmüştür. 2015 senesinde politikayı gençlere terk etmek gerektiğini ve partisine dışarıdan dayanak olacağını belirterek etkin politik hayatını sonlandırmıştır.

15 Mayıs 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti aboneliğine getirilmiştir.

Üniversitede senelerinden beri etkin politikayla uğraşan Bülent Arınç’ın politik kariyeri 50 yılı çoktan aşmıştır. Son senelerde yapmış olduğu söylemelerle AK Parti içerisinde tepki toplayan Bülent Arınç’a ait söylemeler şunlardır:

Bülent Arınç’a Tepki Gösterilen Açıklamaları

Bayansa o da namuslu olacak. Mahrem namahrem öğrenecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak, tam hareketlerinde cazibedar olmayacak 2014

HDP Milletvekili Nursel Aydoğan’a da “Hanımefendi sus, bir bayan olarak sus” 2015

”80 milyonluk kitlede belki 80 şahıs haricindeki herkes Fethullah Gülen’in belki bir dini lider olarak, belki eğitim hizmetlerinin hoşluğu karşısında bir sempati beslemiş olabilir” 2017

Arınç, “Kanun Hükmünde Kararname bir felakettir. Katıldığım televizyon programlarında Kanun Hükmünde Kararname’ya dikkat sürüklemek için Yüksek İstişare Heyeti YİK ücretimin yarısını talebelere burs olarak, yarısını da Kanun Hükmünde Kararname mağdurlarına vereceğimi söylemiştim. Çok tenkit etildim fakat ben yalnızca Kanun Hükmünde Kararname trajedisine dikkat sürüklemek istedim” 2019