Büyükelçi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
68
Büyükelçi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Türkiye’de milyonlarca birey diplomasi alanında kariyer yapmak, diplomat olmak istemektedir. Dışişleri Bakanlığında kariyer yapmak isteyenlerin en büyük hayali ise ‘büyükelçi‘ olmaktır. Bu popüler işle alakalı pek az şey öğrenilmektedir. Genelde diziler ve filmlerde görülen şahsiyetler üzerine yorum yapılmaktadır. Bu sebeple pek çok birey işle alakalı sualler sormaktadır. Peki büyükelçi nedir? Kimdir? Büyükelçi çalışma koşulları ve çalışma saatleri 2020 nasıl? Büyükelçi maaşları 2020 ne kadar?

Büyükelçi Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Millet arasında sefir olarak da öğrenilen büyükelçi, bir devletin başka bir ülkedeki had safha temsilcisi olarak öğrenilmektedir. Misalin Almanya’da Türkiye ismine temsil faaliyetleri yürüten had safha bireye büyükelçi denir. Bu bireyler vazife bölgelerinde kendi ülkelerini temsil etkenin yanı gizeme devlet başkanı ismine görüşmelerde bulunur. Kendi ülke yurttaşlarına müteveccih faaliyetler gösterir.

Büyükelçi Ne İş Yapar?

Bu suale yanıt vermek hiç de basit değildir. Zira büyükelçiler A’dan Z’ye pek çok ehemmiyetli ve saklı vazife yürütebilirler. Görev bölgelerinde temsil, uyuşma, ekonomik ve politik iş birliği, askeri uyuşmalar gibi pek çok kritik mevzuda çalışırlar. Başlıca vazifeleri ise şu biçimdedir;

Sefir olarak da öğrenilen bu üst seviye temsilciler vazife yaptıkları bölgede kendi ülkelerini, devlet başkanlarını temsil eder.

Ülke çıkarlarını gözetmek, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için faaliyet gösterir.

Görev yaptıkları ülkedeki sosyolojik, ekonomik, siyasi büyümeleri rapor eder.

Kendi ülke yurttaşlarını vazife yaptıkları ülkelerde en iyi biçimde yaşamaları için çaba eder. Yasal mevzularda ve güvenlik mevzularında dayanakçı olmaya çalışır.

Büyükelçi Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

Büyükelçilerin çalışma koşulları son derece iyi ve konforludur. Kendilerine tahsis edilmiş çalışma büroyu, ev, vasıta ve personel tahsis edilmiştir. Büyükelçilik evinde yaşayan sefirler, büyükelçilik binasında çalışırlar. Genellikle aynı yerleşke içerisinde çalışır ve yaşarlar. Yerleşkenin bulunduğu topraklar ise Türk toprağı kabul edilir. Misalin Ankara’da bulunan Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğinin bulunduğu alan fotoğrafı olarak Amerika Birleşik Devletleri toprağıdır. Bu topraklarda Amerika Birleşik Devletleri yasaları geçerlidir. Büyükelçilerin diplomatik dokunulmazlıkları vardır. Yerleşkede paklik, güvenlik,askeri, politik, bürokrasi alanında vazife yapacak pek çok misyonlu bulunur. Büyükelçilerin çalışma saatleri ise bulunduğu ülkenin saat dilimine göre tanımlanır ve o ülkede fotoğrafı mesai saatleri nasılsa o da ona uygun hareket eder. Ancak Türkiye ve Türk yetkililerle de 7/24 bağlantı halinde kalması gerekebilir.

Büyükelçi Maaşları 2020 Ne Kadar?

İşle alakalı en çok merak edilen mevzu büyükelçi maaşları ile alakalıdır. Sefirlerin ne kadar ücret aldığı merak mevzusu olmaktadır. Başka bir ülkede devlet başkanını, ülkeyi temsil eden bu özel bireylerin aldığı aylıkların çok yüksek olması beklenmektedir. Büyükelçi maaşlarını tanımlayan pek çok unsur bulunmaktadır. Sefirlerin konutlu olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması, sigorta ve BES kesintisi, çalıştığı ülke, derece ve kıdem, hizmet seneyi gibi unsurlara bağlı olarak kazandığı aylık değişebilir. Burada reel tanımlayıcı unsur ise elçilerin çalıştığı ülkelerdir. Görev yapılan ülkenin ekonomik şartlarına bağlı olarak ücretler değişebilir. Misalin Somali Büyükelçisi ile Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi değişik ölçülerde aylık alırlar. Amerika Birleşik Devletleri ekonomik şartları Somali’ye mukayeseyle daha güçlüdür zira. Bu kapsamda büyükelçi maaşları 2020 3 bin dolarla 5 bin dolar arasında değişmektedir. Dolar kurunun 6 TL ortamında olduğu düşünüldüğünde büyükelçilerin 15 bin TL ile 30 bin TL arasında hasılat seviyelerine erişebilecekleri görülmektedir.