Cep Telefonlarına Ek Vergi Geliyor! Fiyatlar Artabilir

tarafından
50
Cep Telefonlarına Ek Vergi Geliyor! Fiyatlar Artabilir

Ülkemizde aşinayı üzere hem ithal mahsullere hemde ihracatı yapılan mahsullere yarıyıl yarıyıl ek aidatlar getirilebilmekte ve kaldırılabilmektedir. Buna göre yerli üreticilerin daha fazla telefon satışı yapması için aşinayı üzere yabancı markaların telefon satışlarına ek aidatlar getirilmişti. Şimdi yeni yayımlanan içerik ile cep telefon satışlarında ek yüzde 1’lik ödentinin daha geleceği belirtildi. Ödenti kesin olarak gelecek ne zaman yürürlüğe gireceğine dair söylemeler de yapıldı.

19 Mart’ta Yürürlüğe Girecek

Cep telefonlarına yeni gelecek olan ek ödenti sisteminde telefon satışlarına yüzde 1’lik ek ödenti alınacak. Bu ödentinin ise Kültür ve Turizm Bakanlığına verileceği belirtildi. Buna göre yüzde 1’lik ödenti 10 bin liralık telefon maliyetinin 100 lira daha fazla çoğalması anlamına geliyor. Ancak satıcılar yüzde 1’lik ödenti mazereti ile telefon maliyetlerini daha üst seviyeye sürükler mi bu mevzu hakkında net bir bilgi yok. Ödenti dilimi 19 Mart tarihinde yürürlüğe girecek başka bir deyişle telefon almak isteyenlerin bu aidattan muaf olması için 19 Mart tarihine kadar telefon alması gerekmektedir.

Telefon ile beraber yeniden CD, DVD ve USB hafıza gibi aygıtlardan da aşinayı üzere ek aidatlar alınmakta olup bu ödentilerden alınan aidatlar yüzde 0,5’den başlamakta ve yüzde 3 ortamlarına kadar yükselmektedir. Telefondan alınacak ek ödentiler de ilerleyen yarıyıllarda çoğalabilir.