Çevre Mühendisi Maaşları | Mühendis Maaşları

tarafından
119
Çevre Mühendisi Maaşları | Mühendis Maaşları

2020 Çevre Mühendisi Maaşları

Çevre Mühendisi

Eğitim zamanını bitirdikten sonra çalışmaya başlayan çevre mühendisleri için tanımlanan çevre mühendisliği maaşları seçim edilen sektöre göre değişebilir. Bu sebeple özellikle çalışmaya başlamayı düşünenler farklı sektörlerde yapacakları görüşmeler yönünde tanımlanan maaşlar mevzusunda detaylı bilgi alabilirler. Farklı alanlarda çalışma olanağı bulan çevre mühendisleri seçim etmiş oldukları sektöre göre maaş alabilirler.

Özellikle elde edilen tecrübeye göre mühendis maaşları zaman içerisinde çoğalmaktadır. Tecrübenin ve çalışma senesinin çoğalması gidişatında sektörde özellikle tanımlanan maaş alternatifleri yükselmektedir. 2020 senesinde eğitimini bitirmiş veya daha evvel çalışan mühendisler yeni iş müracaatı yaparken özellikle tanımlanan maaşları değerlendirerek en uygun maaşlar üzerinden çalışma olanağı elde edebilirler.

Özel Sektörde Çalışan Çevre Mühendislerinin Mühendis Maaşları

Özel sektörde tanımlanan maaşlar 3000 TL ortamında olmaktadır. Tecrübenin veya çalışma zamanının çoğalması gidişatında alınan maaşlar değişmektedir. Vasati olarak değişen mühendis maaşları özellikle çalışmayı düşünenlerin tecrübelerinden ve çalışma zamanından faydalanarak daha iyi maaş almasını sağlamaktadır.

2020 SENEYİ FİYATLI ÇALIŞAN MÜHENDİS MİMAR VE KENT PLANCISI MİNİMUM FİYATI 3750 TL. OLARAK BELİRLENDİ

TMMOB İdare Heyeti‘nun 9 Aralık 2017 tarihli buluşmasında “Ücretli çalışan mühendis, mimar ve kent tasarıcıları için 2020yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak minimum brüt ücretin 3750 TL olarak tanımlanmasının uygunluğuna karar verilmiştir.

2020 Seneyi Minimum Ücret ÇevreMühendis Maaşları

A Grubu ÇevreMühendisi 10 sene ve üzeri tecrübeli 8800 TL.

B Grubu Çevre Mühendisi 5 -10 sene tecrübeli 6600 TL.

C Grubu Çevre Mühendisi 1-5 sene tecrübeli  3750 TL.

Kamuda Çalışan Çevre Mühendis Maaşları

Mühendis maaşları  kamu müesseselerinde; 3,644.84 TL bekar ile 3,868.56 TL Konutlu ve Eşi Çalışmayan bir çevre Mühendisi arasında,

Bcerahatçi Derecenin Bcerahatçi Kademesindeki bir çevre Mühendisi ise, 4,046.29 Bekar – 4,582.33 Konutlu ve Eşi Çalışmayan 72 Aydan Minik 2 ve 72 Aydan Büyük 2 Çocuğu Olan bir çevre Mühendisi arasında

Belediyeler ve Şehir Özel İdarelerin de ise sosyal denge ve derece kadro suna, konutlu bekar çocuk rakamı gidişatına göre maaşlar, 3,644.84-5,300.00 TL arası değişmektedir.

Kamu sektöründe çalışmayı düşünenler için tanımlanan maaş ölçüyü 2500 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Kamuda özellikle kadroya geçiş yapan mühendisler zaman içerisinde daha fazla maaş alabilirler. Geniş çalışma alanına sahip çevre mühendisleri için tanımlanan maaşlar seçim edilen sektöre ve işletmeye göre değişmektedir.

Belediyede çalışmaya başlayan çevre mühendisliği maaşı 2850 TL ile 5000 TL arasında değişebilir. Çevre mühendisleri için özellikle belediyelerde kadro bulunmaktadır. Bu sebeple yeni çalışmaya başlayacak veya tecrübeli çevre mühendisleri için tanımlanan mühendis maaşları ölçüyü üzerinden çalışma olanağı sağlanmaktadır.

Eğitimini bitirdikten sonra yeni mezun olanlar işbaşı yaparken özellikle özel sektörde veya kamuda iş olanağı bulabilirler. İlk düzeyde yeni mezunlar için  en düşük maaş 3300 TL olarak öğrenilmektedir. Şirketler özellikle farklı pozisyonlarda vazife alacak mühendisler için tanımlamış oldukları maaşlar üzerinden çalışma yapılmasını sağlamaktadır.

Çevre Mühendisinin Mesullükleri Nelerdir?

İnsan sıhhatine ve refahına uygun çevreşartlarının oluşturulması için çabalayan Çevre Mühendislerinin değişik mesleksel mesullükleri ise;

 • Etrafsal araştırma raporları hazırlamak,
 • Etrafsal problemleri çözmek için,
 • Natürel kaynakların kirlenmesini önlemeye müteveccih çalışmalar yapmak ve geliştirmek,
 • Tabiattaki Bilimsel bilgileri tahlil etmek ve çözüme kavuşturmak
 • Etraf siyasetleri ve standartları hakkında sanayileri ve devlet müesseselerini bilgilendirmek,
 • Farklı etrafsal kesimlerden numune almak, tahlil ve değerlendirme çalışması yapmak,
 • Etraf ile alakalı milli ve beynelmilel yayınları ve mevzuatları takip etmek gibi sıralanabilir.

Çevre Mühendisinin Kaliteleri Nelerdir?

 • Çözüm üretebilme
 • Araştırmaya meraklı ve yaratıcı olmak
 • İşbirliği ve ekip çalışması
 • Analizlerinde dikkatli ve ayrıntıcı yaklaşımlar
 • Mesleksel etik ve mesullük şuuru
 • Güçlü yazılı ve laflı iletişim
 • Çevre Mühendisi Mesleksel gelişim ve yeniliklere sarih olmak…