Cezaevi Müdürü Maaşı

tarafından
208
Cezaevi Müdürü Maaşı

Cezaevi müdürü nedir, ne demektir, kimdir?

Cezaevi müdürü, adından da anlayacağınız üzere hapishanelerde görevli olan müdürlerdir. Cezaevlerin yönetmeliklerinden ve mahkumlardan sorumlu olan cezaevi müdürü, mahkumların taleplerini karşılamaktadır. Bunların yanı sıra reformu sağlayarak topluma tekrar kazandırılması adına gereklik tetkikleri yaparak yardım eden kişilere cezaevi müdür denmektedir. Eski adıyla gardiyan yeni adıyla infaz koruma memurudur. Bu kişilere infaz koruma memurları olarak göreve başlar ve zaman içerisinde edindikleri tecrübelere göre cezaevi müdür yardımcısı olur ve daha sonra cezaevi müdürü olurlar.

Ayrıca cezaevinde müdür olmak ayrı bir sorumluluk ve dikkat gerektirmektedir. Mahkumlara karşı disiplin sağlamanın yanı sıra düzeni de sağlayarak sadece onlara odaklanması gerekiyor. Aksi halde en küçük hata bile pahalıya mal olabilir. Kolay gibi görünen cezaevi müdürlüğü aslında riskli ve stresli bir iştir.

Cezaevi müdürü nasıl olunur?

Cezaevi müdürü olmak için gerekli sınav ve tecrübeler verilmesi şarttır. Adalet yüksekokulu mezunu olanlar örneğin direk olarak cezaevi müdürü olamamaktadır. İlk olarak cezaevinde muhasebe, katip, gardiyan ya da idari personel şeklinde görev alınması gerekiyor. Ayrıca bu görevleri de alabilmek için KPSS sınavını vermek, geçmek ve soyulmak gerekiyor. Bunlar yapıldıktan sonra muhakkak seneler ve deneyimler verildikten sonra ikinci müdürlük olunmaktadır. Daha sonra muhakkak seneler geçtikten sonra cezaevi müdür takviyeciliği ve en sonda müdür olunmaktadır. Ancak buraya gelene kadar verilen vazifeleri noksansız ve kusursuz yapmakla birlikte yüksek deneyim edinmeniz gerekmektedir.

Cezaevi müdürü olduktan sonra tanımlanan vazifeleri noksansız biçimde yapılması gerekmektedir. Misalin çalışanları kumpaslı olarak hakimiyet edilmesi gerekiyor. Çalışanların yaptığı işleri yazılı ve laflı olarak rapor alması gerekiyor. Asayiş ve güvenliği sağlayarak cezaevinde disiplin ve kumpası sağlaması gerekiyor. Haftada bir defa olmak koşuluyla bulunduğu yerin muayenelerini, kumpasını, işleyişini ve öbür detaylarını hakimiyet edip sorgulaması gerekmektedir. Verilen öbür onlarca misyonu zamanında yapmalı ve her daim disiplini ve kumpası gözetmelidir. Cezaevi müdürü olanlar ayrıca 4000 – 4500 TL ücret alırken bazı yerlerde bu yüksek olabilmektedir. Bireyin deneyim ve yaptığı işe, bulunduğu yere göre ücret değişebilmektedir.

Bu yazımızda gardiyan cezaevi müdürü olabilir mi, cezaevi müdürü olma koşulları nelerdir, ne iş yaparlar, vazifeleri nelerdir gibi mevzularda ayrıntılı bilgiler verdik. Mevzu hakkında sual, mesele ya da görüşlerinizi yorum kısmımızdan dile getirebilirsiniz

1. derece Lise veya Ortaokul Mezunu Cezaevi Müdürü
İstihaklar Gösterge – Oran Tutar
Gösterge Aylığı 1/1 1,320 155.68 ₺
Ek Gösterge Aylığı 1,500 176.91 ₺
Taban Aylığı 1,846.09 ₺
Yan Ödeme Aylığı 2,500 93.50 ₺
Özel Hizmet Tazminatı 175 1,960.75 ₺
Ek Ödeme 170 1,904.72 ₺
Kesintiler Oran Tutar
Gelir Aidatı 15.00 % -101.69 ₺
Damga Aidatı 7.59 ‰ -46.58 ₺
G.S.S. Primi 5.00 % -206.97 ₺
M.Y.Ö. Sigortası 9.00 % -372.55 ₺
BES Kesintisi 3.00 % -124.00 ₺
Toplam
İstihaklar Toplamı 6,137.65 ₺
Kesintiler Toplamı -851.79 ₺
Net Ücret 5,285.86 ₺
Anekdot
Minimum Geçim İndirimi 50 % 152.21 ₺
Gelir Aidatı Matrahı 1,692.67 ₺
Yıllık Gelir Aidatı Matrahı 1,692.67 ₺
  • a- Özel eğitim ve iyileştirme tatbik edilen cezaevleri, D ve F tipi cezaevleri ile Ankara kapalı, Bayrampaşa ve Buca cezaevlerinde misyonlu olanlar için 13’er
    b- Öbür cezaevlerinde misyonlu olanlar ile Teftişli Serbestlik ve Yarkasım Merkezi Şube Müdürlüğünde misyonlu olanlar için 10’ar,puan ayrıca ilave edilecektir..