Çifte Sigortayla Yüksek Maaş Almak Mümkün? Seçenekler Neler?

tarafından
54
Çifte Sigortayla Yüksek Maaş Almak Mümkün? Seçenekler Neler?

Ülkemizde çalışanların bir hayliyi yüksek maaşla emekli olmak istemekte olup bu noktada yüksek emekli maaşı almak mevzusunda alternatifleri de merak etmiştir. SGK uzmanların sıklıkla bahsettiği mevzular arasında yer alan çifte sigortayla artık emekli olduktan sonra yüksek maaş almak olası. Buna göre çalışanlar tarafında ne yapılabilir, emekli olduktan sonra yüksek maaş nasıl alınır gibi mevzulara ait ayrıntılar şu biçimde.

Faruk Erdem Açıkladı

Takvimdeki köşesinde çifte sigortayla yüksek maaş mevzusunu ele alan Faruk Erdem mevzu ile alakalı ehemmiyetli söylemelerde bulundu. Bu mevzunda 2000 senesinde evvel emekli olan, bir emekçinin en düşük maaşı bin 980 TL, bu sene sonrasında is en düşük emekli maaşı ise bin 555 olarak hesaplanıyor. Bu sayıları eksik bulan emekliler için ise bu meblağı yükseltebilmek olası.

SGK mevzuatına göre 1 ay 30 gün sayılmakta olup bir sene ise 260 gün sayılıyor. Bu nedenle de 0 gün prim yatırılması olası olmuyor. Emeklilik maaşı için ise en ehemmiyetli parametre brüt maaş olmakla beraber bu meblağın 3 bin TL’nin üzerinde olması vaziyetinde ödenen prim ölçüyü çoğaldığından prime temel hasılat yükselmekte ve emekli maaşına katkı yapmaktadır.

Yüksek Maaş İçin Teklifler

İşte Faruk Erdem tarafından yüksek emeklilik maaşı için teklifler. “Emekliliğinizi tasarılarken, son bir 2 seneyi düşünmeyin. Şimdiden başka bir deyişle şayet ihtimaliniz varsa 8-10 sene evvelinden tasarınızı yapın.Bağ-Kur yerine SGK’dan emekli olmak daha avantajlı. SGK’dan emekli olma ihtimaliniz varsa; isteğe bağlı sigorta, tarım SGK, tarım Bağ-Kur, lüzumlu Bağ-Kur alternatiflerini ikinci tasarıda tutun”

Ayrıca çalışanların ikinci işe de sıcak bakması gerektiği, tavan maliyetinden prim ödemeye dikkat edilmesi gerektiği ve son 3.5 sene içinde SGK’lı olmaya itina gösterilmesi gerektiği teklifleri yapılmıştır.