Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

tarafından
133
Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Türkiye’de devletin doruğundaki ad Cumhurbaşkanı‘dır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesiyle devlet idareyicisi bütün anlamıyla Cumhurbaşkanı haline gelmiştir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanını gözeten yakın koruma polisleri dikkat sürükler. Cumhurbaşkanı yakın gözetmesi olarak adlandırılan bu bireylerin kim olduğu, ne olduğu, ne iş yaptıkları merak edilir. Giyim ve kuşamları, kullandıkları silahlar, aldıkları ücretler haysiyetiyle dikkat sürükleyen cumhurbaşkanı yakın koruma polisleriyle alakalı pek çok mevzu merak edilir. İşte tüm merak edilen mevzuların ayrıntıları..

Cumhurbaşkanı Yakın Gözetmesi Nedir? Kimdir?

CAT Timi olarak da öğrenilen cumhurbaşkanı yakın gözetmeleri polislerden oluşur. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde vazife yapan polislerin arasından itinayla seçilen bu polisler yakın koruma olmaya hak kazanır. Ancak bu bireylerin zaferli, özel koşulları taşıyan, emin ve tecrübeli şahıslar olmaları ehemmiyetlidir. Zira yakın korumalar, gözettikleri şahsı gözetmek için kendilerini feda edecek vaziyettedir. Personeller Türkiye’nin en ehemmiyetli adını gözettikleri için giyimleri, yetenekleri, silahları, ihtimalleri diğer polislere göre daha fazladır.

Cumhurbaşkanı Yakın Gözetmesi Nasıl Olunur?

Devletin doruğunda olan Cumhurbaşkanının yakın gözetmesi olmak basit değildir. Bunun için personellerin bazı koşulları taşımaları gerekir. Ayrıca polislerin muntazam fizikli, muntazam irtibat maharetlerine sahip olması, diksiyonunun muntazam olması, eğitimi sırasında göz kamaştırması, emin olması, muhtemelse yabancı dil öğrenmesi gerekir. Personeller isteyerek cumhurbaşkanının yakın gözetmesi olmaya çalışabilir. Ancak genellikle bu cins kritik ünitelere davetle personel çağrılır. Hoşlanılan, takdir edilen, güvenilen bireylere davet gider. Gönüllülük temeline göre personel davete yanıt verir.

Personeller öncelikle laflı olarak imtihana girerler. Röportaj safhasında personeller hakkında ayrıntılı sualler sorulur. Misalin “Görevin kaderine yaşamını kaybetmeyi göze alır mısın?”, “Aza olduğun cemaat var mı?”, “Türkiye’nin gayret ettiği terör örgütleri nelerdir?” gibi suallere yanıt verilmesi gerekir. Röportaj süreci dışında arşiv ve güvenlik soruşturması yapılır. Adli siciller hakimiyet edilir. Cemiyette nasıl aşinayı araştırılır.

Tüm safhaları pozitif bir biçimde bitiren adaylar son olarak kısa bir eğitimden geçerler. Bu eğitimde adayların bilgileri pekiştirilir. Görev yapacakları yeni müessese, ünite, şahıs hakkında bilgilendirilirler.

Cumhurbaşkanı Yakın Gözetmesi Ne İş Yapar?

Cumhurbaşkanı yakın gözetmelerinin çalışma koşulları, vazife ve mesullükleri oldukça güçlüdür. Zira en iyilerin arasından seçilirler ve kendilerinden en iyi performans beklenir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanının yurt içinde ve yurt dışındaki tüm temaslarında koruma vazifeyi üstlenirler. Merasimler, buluşmalar, yemekler, faallikler, ulus buluşmaları, sosyal hayat, özel yaşam gibi her an her saniye 7 gün 24 saat kavrayışıyla vazife yaparlar. Her türlü tehdide karşı hazır olmaları gerekir. Üstelik değişik senaryolar geliştirerek tasarılar hazırlamaları son derece ehemmiyetlidir. Personellerin misyonları mesai dışında da devam eder. Her an misyona hazır olmaları gerekir.

Cumhurbaşkanı Yakın Gözetmesi Maaşı Ne Kadar?

Cumhurbaşkanlığında yakın koruma olarak çalışan polislerin maaşları diğer polislere mukayeseyle daha yüksektir. Misalin bayağı bir polis memuru 5-6 bin TL maaş alıyorsa cumhurbaşkanının yakın gözetmesi olan polis 10-12 bin TL ücret alır. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı gezilerde harcırah da verilir. Giderlerinin bir çoğu müessese tarafından karşılanır.