Dar Gelirli Aileye Elektrik Faturası Yardımı! Gelir Şartı Ne Kadar Olacak

tarafından
53
Dar Gelirli Aileye Elektrik Faturası Yardımı! Gelir Şartı Ne Kadar Olacak

Ülkemizde dair gelirli aileye sıhhat, besin, eğitim, ekonomi alanında bir çok dayanak yapılmakta olup özellikle son zamanlarda elektrik faturası destekleri bir çok şahıs tarafından alkış bir araya gelmeye devam etmekte olup yeniden bir çok şahıs tarafından da belirsiz bir dayanak cinsidir. Ülkemiz hudutlarında yaşayıp Türkiye Cumhuriyeti Yurttaşı olup fakat dar gelirli olduğundan dolayı faturasını ödemekte güçlük sürükleyenler için kazanç testi yapılmakta ve bu test sonucunda dair kazançlı olduğu anlaşılan ailelere elektrik faturası destekleri yapılmaktadır. Peki ailenin toplam kazancı ne kadar olmalıdır, elektrik faturası dayanağından kimler faydalanabilir?

KAZANÇ KOŞULU NE KADAR OLMALIDIR?

Şayet sizlerde Türkiye’de yaşayarak elektrik faturası ödemelerinde güçlük çekiyorsanız hemen hesap cihazınızı açarak hesaplama yapabilirsiniz. Ailede şahıs başına düşen net kazanç minimum ücretin 3/1’i kadardan daha az olan aileler elektrik faturası dayanağını alabilir.

Yani şu anda aktüel minimum ücret 2 bin 324 TL ise ve bu sayının 3’te biri 774 TL yapmaktadır. Ailede yaşayan şahıs başına düşen net kazanç 774 TL’nin altında ise bu ailelere elektrik faturası takviyeyi verilmektedir. Ödemeler ailelere açılacak olan PTT Genel Müdürlüğü hesaplarına aylık olarak yatırılmaktadır. 1-2 karakter hanelere aylık 75 kilovatsaat 53.27 TL 3 karakter hanelere aylık 100 kilovatsaat 71.02 TL 4 karakter hanelere aylık 125 kilovatsaat 88.78 TL 5 ve daha fazla karakter hane 106 TL yatırılmaktadır.