Deri Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

tarafından
96
Deri Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Deri Mühendisi Maaşı, Deri Mühendisi Maaşları. İşlere ait tanıtımlardan işlerin maaşlarına kadar bu mevzularla alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle yazılar hazırlamaya karar verdik alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da deri mühendisi maaşları ile deri mühendisinin misyonları, çalışma saatleri vb. mevzular hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

DERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI, ORTAMI NASILDIR? DERİ MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Deri mühendislerinin çalışma koşullarını ve saatlerini kamuda çalışanlar ve özel sektörde çalışanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Kamuda çalışan deri mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine natüreldir. İstisnai gidişatlarda, proje yetiştirme yarıyıllarında vb. gidişatlarda ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri alt yukarıya bu kadardır. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de beyaz yakalı bir iş üyeyi olmaları sebebiyle deri mühendisleri iyi çalışma olanaklarına sahiptirler. Çalışma etrafları da alandan alana farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büroda, zaman zaman saha da zaman zaman da laboratuvar civarında çalışabilmektedirler. Deri Mühendisi Maaşı, Deri Mühendisi Maaşları.

Özel sektör çalışanı olan deri mühendisleri ise kamudaki kadar rahat değildirler zira özel sektörde özellikle yeni başlayan mühendis olma noktasında hem oldukça düşük maaşlar elde edilirken aynı zamanda yorucu ve yoğun bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA DERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR?

Yeni başlayan Mühendis           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Mühendis                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Mühendis                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Mühendis                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Mühendis                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Mühendis                     6400-6600 Türk Lirası

Tablomuzda kamuda çalışan mühendislerin maaşları yer almaktadır. Bu tablodaki sayılar vasati sayılardır ve bunlara ek olarak yurtdışı görevlendirmelerinden, ek mesailerden, aile takviyelerinden ve bunlar gibi şeylerden ek ücretler ilave edilebilmektedir. Fakat genel haliyle yeni başlayan bir deri mühendisi maaşı 2020 senesinde kamuda 5700 TL dolaylarındadır diyebiliriz. Deri Mühendisi Maaşı, Deri Mühendisi Maaşları.

ÖZEL SEKTÖRDE DERİ MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Yukarıyada belirttiğimiz gibi özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olarak misyon yapma gözle görülür farklar vardır ve bu maaşa da yansımaktadır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya tecrübe sahibi olmayan DERİ mühendislerine minimum ücret veya buna yakın maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan deri mühendisi maaşları 2020 seneyi için 2700 TL dolaylarındadır fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren firmalar da bulunmaktadır.

DERİ MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL DERİ MÜHENDİSİ OLUNUR? DERİ MÜHENDİSİNİN MİSYONLARI NELERDİR?

Nasıl deri mühendisi olunur sualine gelecek olursak adayların deri mühendisi olabilmesi için deri mühendisliği veya eşi, türevi bir kısmı tamamlamaları ve buna ek olarak da kamuda çalışabilmek için KPSS adlı imtihandan yeterli puanı alarak ceddilmeleri veya da özel sektörde çalışabilecek teçhizata sahip olmaları gerekmektedir. Deri Mühendisi Maaşı, Deri Mühendisi Maaşları.

Deri mühendisi kimdir sualini daha iyi kavramak için de deri mühendisi ne iş yapar bakmak bereketli olacaktır. Deri mühendisinin yaptığı işleri şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Derilerin hayvanlardan yüzülmelerinin ardından kullanılabilir hale getirilmeleri için yapılan operasyonları sorgularlar,
  • İşlenen ve kullanılabilir hale gelen Deri ve kürkün korunması mevzusunda üretimcilere danışmanlık hizmeti verirler,
  • Derinin kullanım yeri ve emeline göre imalleri mevzusunda araştırma ve analiz yaparlar,
  • Derinin ekonomik bedel kazanmasını sağlamak için araştırmalar yaparlar,
  • Sektörün meselelerini bilimsel ve teknolojik anlamda çözerler, modaya uygun yeni mahsuller geliştirirler