Devlette Şef Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
66
Devlette Şef Maaşları 2020 Ne Kadar?

Türkiye’de kamu sektörü devasa büyüklüktedir. Kamu müessese ve kuruluşlarında değişik kadro ve pozisyonda binlerce şahıs çalışmaktadır. Özellikle de yönetimsel kadrolarda çalışan personeller dikkat sürüklemektedir. Müdür, şef, şube müdürü, daire başkanı gibi kadrolardaki personellerin ne iş yaptığı, çalışma koşulları ve en çok da ne kadar maaş aldıkları merak edilmektedir. Bu yazımızda “şef” kadrosunda çalışan personellerin devlette 2020 senesinde aldıkları maaşları inceledik. Peki şef nedir? Ne demek? Kimdir? Şef çalışma koşulları ve çalışma saatleri 2020 nasıl? Şef maaşları 2020 ne kadar?

Şef Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Sözcüğün orijini Fransızca’ya direnmektedir. Fransızca’da şef sözcüğü, yetkisi ve mesullüğü olan, idareyici şahısları ifade eder. Misalin istasyon şefi, ofis şefi, ünite şefi gibi unvanlarda kullanılır. Ayrıca önder, lider, lider anlamlarına da gelmektedir. Devlette şef kadrosunda olan şahıslar kendi alanlarında, ünitelerinde idareyicilik yapan bireylerdir. Misalin Vergi Dairesinde, muhasebe ünitesinin bir şefi bulunur. Şef olabilmek için personellerin en az 3 sene tecrübeli olması gerekmektedir. Memuriyetin başlangıcından itibaren 3. senede şef olabilmek olası olur.

Şef Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

Yönetimsel personellerin çalışma koşulları ve çalışma saatleri 2020 senesinde öbür memurlardan çok da değişik değildir. Genel çalışma saatleri olan sabah 08.00 akşam 17.00 saatleri arasında mesai yapılır. Şefler öbür memurlarla aynı büroda vazife yaparlar. Kendilerine ait masaları, bilgisayarları bulunur. Çalışma dostları ile aynı çerçevede vazife yaparlar. Kendilerinin imza veya damga yetkisi bulunur. Ünitedeki çalışanlardan mesuldürler. Ayrıca altındaki personellerle üstlerdeki idareyiciler arasında köprü misyonu görürler.

Devlette Şef Maaşları 2020 Ne Kadar?

Bu kadrolarda misyonlu personeller için azami 2200 ek gösterge tanımlandı. Bu sebeple personeller haklarının iyileştirilmesi için 1. derecede şef için geçerli olan ek göstergenin yükseltilmesi için arzda bulunuyorlar. Şef kadrosundaki personellerin aldıkları maaşları tanımlayan pek çok unsur bulunmaktadır. Personellerin derece ve kıdemleri, hizmet seneleri, çalıştıkları müessese, dil ve teknoloji kullanımı veya bilgisi, sigorta ve BES kesintisi, aile vaziyeti, çocuk vaziyeti, eğitim vaziyeti gibi unsurlara bağlı olarak alınan aylık ücretler değişebilmektedir. Özellikle de bilgisayarı faal kullanan personeller kullanmayan şeflere mukayeseyle 100 lira daha yüksek maaş almaktadır. Bazı personellerin çalışmalarında bilgisayar kullanımına gerek dinlenmemektedir ve bu personeller bilgisayarsız çalışmaktadır. Bu vaziyette maaşları 50 ile 100 lira arasında daha düşük olabilmektedir. Ayrıca BES kesintisi kapsamında ücretlerin 100 lira etrafında eksildiği unutulmamalıdır. Bu kapsamda devlette vasati şef maaşları 2020 şu biçimdedir;

7/1 derecesinde 3 sene tecrübeli şef kadrosundaki memur maaşı 2020 4 bin 50 TL civarındadır.

6/3 derecesinde 8 sene tecrübeli personelin aldığı aylık ücret 4 bin 100 TL civarındadır.

4/1 derecesinde 12 sene tecrübeli personelin aldığı ücret ise 4 bin 400 TL civarındadır.

3/1 derecesinde 15 sene tecrübeyi bulunan şef kadrosundaki çalışan ise 4 bin 450 TL etrafında ücret alır.

2/3 derecesinde 20 sene tecrübeli şef maaşı 2020 4 bin 700 TL civarındadır.

1/4 derecesinde 25 sene tecrübeli şef kadrosundaki personeller ise 4 bin 750 TL etrafında aylık almaktadır.