Devletten Fakir Ailelere, Yakacak ve Nakit Para Yardımı! Nasıl Başvuru Yapılır?

tarafından
68
Devletten Fakir Ailelere, Yakacak ve Nakit Para Yardımı! Nasıl Başvuru Yapılır?

Çalışmayan, dar kazançlı yurttaşların özellikle soğuk kış günlerini rahat bir biçimde atlatmaları için devlet yardımları sürüyor. Bu dayanaklar arasında nakit takviyesinden yakacak dayanağına kadar bir hayli kalemde yapılmaktadır. Peki bu takviyelerden kimler faydalanabiliyor, müracaatları nereye yapmak gerekiyor, işte detaylar.

Hangi Ödemeler Yapılıyor?

Dar kazançlı, yoksul yurttaşlara barınma için 317 TL, çocuk sıhhati için ayrı ayrı 20 TL, yakacak takviyeyi kapsamında 500 kilo kömür ya da gidişata göre daha fazla, eşi ölüm eden bayanlar için dul maaşı almaması gidişatında 250 TL, manili raporunun olması gidişatında 2 bin 22 TL yardım ve ağır manili ise bin 305 TL bakım maaşı, konutta 65 yaş üzeri fertlerin olması gidişatında 601 TL, üniversitede okuyan çocuğu varsa burs, yeni evlenecekler için ise çeyiz parası için 15 bin TL dayanak bazı gidişatlarda ödeme yapılmaktadır.

Müracaat Koşulları Neler?

Özellikle sayılan kalemlerin hepsi fertlere tek seferde sağlanamamakta olup yalnızca bazı gidişatları sağlayan fertlere yukarıyada yer alan kalemlerde ödeme yapılmaktadır. Fakat 2 bin TL maaş alan bir aile için konutta bakım maaşının aynı zamanda alınması muhtemel olup 65 yaş üzeri fertler için aileye devamlı maaş zammı ile ödemeler için rastgele bir mani bulunmamaktadır.

Nereye Müracaat Yapılır?

Alakalı takviyeler için ikamet edilen ilçedeki Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı şehir veya ilçe müdürlüklerine, Sosyal Destekleşme ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapmak gerekmektedir.