Diş Hekimi Emekli Maaşı ve Emekli İkramiyesi

tarafından
159
Diş Hekimi Emekli Maaşı ve Emekli İkramiyesi

Ağız ve diş sıhhati ilgisizlik edilmemesi ve üzerinde durulması gereken ehemmiyetli mevzulardan birisidir. Ağız ve diş sıhhatini ehemmiyetli kılan başta beslenme ve sonraki düzeylerde ise konuşma gibi yetilerin sıhhatli bir biçimde yerine getiriliyor olmasıdır. Sindirimin ağızda başlaması sindirim sisteminin öteki uzuvlarının işlevlerini çok daha nitelikli bir biçimde yerine getirebilmesi için oldukça büyük ehemmiyet talep ediyor. Ağız ve diş sıhhati mevzusunda diş doktorlarının teklifleri sıhhatli dişlerin sürekliliğini sağlaması açısından oldukça büyük ehemmiyet taşıyor.

 Diş Doktorlarının Rehabilitasyon Usulleri Nelerdir?

 Ağız ve diş hastalıklarının bir hayli çeşidi mevzubahisidir. Bu mevzuda rahatsızlığı olan bir hayli birey ağız ve diş sıhhati merkezlerine giderek yaşamış oldukları meselelerin giderilmesi için diş doktoru hakimiyetinde lüzumlu rehabilitasyon operasyonlarına tabi oluyorlar. Ağız ve diş sıhhati mevzusunda şahısların en çok yaşamış oldukları meselelerin başında diş çürükleri ve buna bağlı olarak da diş sızıları geliyor. Diş sızıları emin bir müddet sonra öyle bir noktaya geliyor ki hastanın sabretmesinin güç ve ihtimalsiz olduğu anlar yaşanabiliyor. Bu sebeple diş sızısı ve çürüğü sebebi ile ağız ve diş sıhhati merkezlerine başvuru eden bir hayli hasta, öncelikle diş doktoru tarafından genel bir tetkik edilerek dişin ve şikayetin vaziyeti tespit ediliyor.

Diş sızısına neden olan faktör şayet ki dış diş enfeksiyonu ise diş doktoru çürüyen bölgeyi lüzumlu tıbbi taşıtlar ile arınarak dişlerdeki çürüğün bütün anlamı ile giderilmesini sağlıyor. Ancak diş çürüğü mine katmanını aşıp asaplara kadar inmiş ise bu noktada diş doktoru tarafından asaplardaki enfeksiyonların giderilmesi için lüzumlu operasyonlar yapılıyor. Diş asaplarındaki enfeksiyonların oranı düşük çapta ise antibiyotik rehabilitasyonu ile rehabilitasyona başlanıyor. Ancak asaplardaki enfeksiyon oranı yüksek ise kanal rehabilitasyonu usulleri uygulanarak dişlerin çekilmeden kurtarılması sağlanıyor.

 Ağız ve Diş Sıhhatinde İmplant Rehabilitasyon Usulleri

Ağız ve diş sıhhatinde son senelerde diş doktorları tarafından kullanılan en yaygın usul hiç şüphe yok ki implant usulleridir. İmplant usulleri ağız içerisinde ve çene kemiğine natürel yollar ile bağlı olan dişlerin tüm işlerliğini kaybetmesi, çekilmesi vaziyetinde boş olan diş alanına suni dişlerin vidalama sistemi ile monte edilmesini ön gören bir usuldür. Bu uygulama ömürlük olarak şahısların diş meseleleri yaşamalarını yasaklayan bir usul olarak öğreniliyor. Diş doktorları implant yapımı için özel eğitimler alarak bu yöntemin hastalar üzerinde sağlıklı bir şekilde uygulanmasını sağlıyorlar.

Diş hekimleri ağız ve diş sağlığı için kişilerin günlük olarak dişlerini fırçalamalarını tartar ve bakteri oluşumunu engelleyerek diş çürümelerine karşı etkin bir yöntem geliştirmelerini öneriyor. Diş sorunu yaşayan birçok kişinin yaşamış olduğu sorunları ana nedeni olarak diş hekimleri tarafından diş bakımlarının yetersiz olduğu belirtiliyor. Diş çürükleri meydana gelmeden önce ortaya çıkan diş etki kanamaları hastaların yaklaşan tehlikeyi görmeleri için önemli bir fırsat olarak gösteriliyor.

1. derece Diş Hekimi Emekli Maaşı ve Emekli İkramiyesi
İstihaklar Gösterge – Oran Tutar
Ek Ödeme 4 % 136.53 ₺
Özel Hizmet Aylığı 1,349.23 ₺
Gösterge Aylığı 1/1 1,320 129.29 ₺
Ek Gösterge Aylığı 3,600 352.61 ₺
Taban Aylığı 1,533.14 ₺
Kıdem Aylığı 25 yıl 48.97 ₺
Toplam
Net Maaş 3,549.77 ₺
Anekdot
Emekli İkramiyesi 113,774.91 ₺