Diyetisyen Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
70
Diyetisyen Maaşları 2020 Ne Kadar?

 

21. asrın başından itibaren tüm dünya obezite riskiyle karşı karşıya kaldı. Dünyada milyonlarca birey açlık ve susuzluk sebebiyle güç koşullarda hayatını sürdürse de öteki yanda milyonlarca birey fazla kiloları sebebiyle sıhhat meseleyi yaşamaktadır. Dünyada açlık ve susuzlukla gayret galibiyetli olmamışken şimdi bir de obezite ile gayret başlamıştır. Türkiye’de de vaziyet değişik değildir. Parasal vaziyeti eksik yurttaşların rakamı çoğalırken fazla kiloları sebebiyle mesele yaşayan, obez rakamı da çoğalmaktadır. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’de 15 yaş üstü 100 bireyden en az 25’inin obez olduğu düşünülmektedir. Başka Bir Deyişle her 4 bireyden 1’inin fazla kilo problemleri vardır. Vaziyetin ciddiyetini kavrayan devletler ve insanlar çözüm yöntemleri aramış ve buradaki en ehemmiyetli oyuncu ‘diyetisyen‘ olarak öne çıkmıştır. İnsanlar fazla kilolarından kurtulmak için profesyonel dayanağa müracaat etmekte ve perhiz programı için diyetisyenlere gitmektedir. Diyetisyenler sadece kilo vermek için değil kilo almak isteyenler için de özel listeler hazırlamaktadır. Bu sebeple yeme içme, kilo meseleyi olanlar, sıhhatleriyle alakalı mesele yaşayanlar diyetisyenlere müracaat yapmaktadır. Yeni asırda ehemmiyeti en çok çoğalan işlerden biri olan diyetisyenlerin rakamı da bağlı olarak çoğalmaktadır. Pek çok birey diyetisyen olmak istemekte ve iş ile alakalı çalışma koşullarını, saatlerini ve maaş bilgilerini merak etmektedir. Peki diyetisyen nedir? Kimdir? Ne demek? Diyetisyen çalışma koşulları ve saatleri nasıl? Diyetisyen maaşları 2020, devlette diyetisyen maaşı,özelde diyetisyen maaşı ne kadar?

Diyetisyen Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen, kilo almak isteyen, perhiz yapmak isteyen, sıhhatli bir hayat sürmek isteyen şahıslar diyetisyenlere müracaat etir. Diyetisyenler kendilerine müracaat yapan insanlara meselelerine, lüzumlarına ve isteklerine göre sıhhatli bir hayat sürmeleri için özel perhiz programları oluşturur. Diyetisyenler kamu ve özel sağlık kurumularda, spor, hayat sıhhat kuruluşlarında, muayenehanelerde, sıhhat ocaklarında, firmalarda, özel tetkiklerde ve spor salonlarında vazife yapabilir.

Diyetisyen Çalışma Koşulları ve Çalışma Saatleri 2020

Diyetisyenler özel sektörde ve devlette değişik koşullarda ve değişik etraflarda çalışabilir. Çalışma saatleri de yeniden bu açıdan farklılıkgösterebilir. Devlette çalışan diyetisyenler kamu kuruluşlarında, sağlık kurumularda, müessese ve kuruluşlarda, mekteplerde, üniversiteler gibi müessese ve kuruluşlarda vazife yapar. Genellikle kendilerine ait bir büroları,ofisleri, tetkik odaları bulunur. Bu odalar çok büyük olmamakla birlikte ufak da sayılmaz. Bilgisayar, telefon, yazıcı, faks gibi teknolojik aletlere ulaşımları vardır. Bulundukları etrafta çay, kahve, yemek gibi lüzumları karşılanır. Çalışma etrafları oldukça paktir. Tehlikesiz alanlarda vazife yaparlar. Kendilerine her türlü hürmet gösterilir. Hastalarıyla veya kendine müracaat yapan şahıslarla özel olarak ilgilendikleri civarlara sahiptirler. Özel sektörde çalışan diyetisyenler spor salonlarında, sıhhat hizmetleri veren kuruluşlarda, havuzlarda, sosyal kuruluşlarda, sağlık kurumularda ve firmalarda vazife yapabilir. Ayrıca kendi özel diyetisyen ofislerini, tetkiklerini açan bireyler de bulunmaktadır. Buradaki etraflarda son derece rahat, teknolojik aletlere ulaşımın olduğu, pak, konforludur. Personeller genellikle kendilerine ait bürolarda vazife yapar.

Devlette çalışan diyetisyenler memur çalışma saati olarak öğrenilen sabah 09.00 akşam 17.00 kavrayışına göre hizmet vermektedir. Ayrıca 1 saatlik öğle araları da bulunmaktadır. Bazı vaziyetlerde ise nöbet sistemi sebebiyle akşam veya gece çalışmaları muhtemel olabilir. Özel sektörde çalışan diyetisyenler ise genellikle sabah 09.00 akşam 18.00 kavrayışına göre çalışırlar. Öğle yemekleri ve mola vakitleri bulunur. Yeniden özel koşullara bağlı olarak, çalışma yerlerine bağlı olarak akşam veya gece saatlerinde çalışmaları muhtemel olabilir. Kendi diyetisyen bürolarını, özel muayenehanelerini açan şahıslar ise çalışma koşullarını ve çalışma saatlerini kendilerine ve iş yoğunluklarına göre tanımlayabilir. Buluşmalarına bağlı olarak bürolarına istedikleri saatlerde gelip gidebilirler.

Diyetisyen Maaşları 2020 Ne Kadar?

Diyetisyen maaşları günümüz Türkiye’si için genel hatları ile ortalamanın üzerindedir. Devlette, kamuda, devlet sağlık kurumularında ve devlet kuruluşlarında maaşlar çok değişmezken özel sektörde ise maaşlar büyük değişiklikler gösterebilir. Devlette diyetisyen maaşları 4 bin TL ile 6 bin TL arasında kıdem ve dereceye göre değişebilir. Özel sektörde diyetisyen maaşları ise 2 bin 500 TL ile 10 bin TL arasında büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Bunun nedeni özel sektörde ilk senelerde her işte personellere çok düşük maaş verilmesidir. Ancak yeniden özelde işinde galibiyetli ve tecrübeli olan personellere büyük paralar verildiği de unutulmamalıdır. Alttaki başlıklarda ise özelde ve devlette çalışan personellerin derecelerine, kıdemlerine, deneyimlerine ve hizmet senelerine göre maaşlarını daha detaylı bir biçimde inceleyeceğiz.

Devlette Diyetisyen Maaşları 2020 

Devlette kamu müessese ve kuruluşlarında, devlet sağlık kurumularında suratlarca diyetisyen çalışmaktadır. Memuriyete 8/1 başlayan lisans mezunu personeller vazife yaptıkları yere, ek tazminat ödemelerine, derecelerine göre değişik ölçülerde maaş alabilirler. Ayrıca toplu kontrat kapsamında devlet memurlarının maaşları her 6 ayda bir belli oranda çoğalmaktadır. Bu kapsamda 1 Ocak 2020 tarihinde diyetisyen maaşları %4 ve 2019’un ikinci yarısına ait enflasyon çoğalışının %5’ten fazla çıkan kısmı oranında zamlanacak. Ayrıca yeni seneyle beraber tanımlanan minimum uyum indirimi de bu maaşlara tesir edecek. Bu kapsamda devlette diyetisyen maaşları takribî olarak 2020 seneyi itibariyle şu biçimdedir:

Devlette tecrübesiz 8/1 kıdemindeki diyetisyenin maaşı 2020 4 bin 450 TL’dir.

5 sene tecrübeli 6/3 derecesindeki personel maaşı 2020 4 bin 500 TL’dir.

10 sene tecrübeli 4/2 derecesindeki personel 2020 senesinde 4 bin 750 TL maaş alır.

15 sene hizmet süresi olan 2/1 derecesindeki personel 4 bin 950 TL maaş alır.

20 sene tecrübeli 1/3 derecesindeki personelin 2020 maaşı en az 5 bin 50 TL’dir.

25 sene tecrübeli 1/4’ü personel 2020 senesinde en az 5 bin 100 TL maaş alır.

NOT: Aile takviyeyi, çocuk takviyeyi, enflasyon farkının yansıtılması, minimum uyum indirimi çoğalışı, vazife yerine bağlı ek tazminat ödemeleri ile bu fiyatların çoğalabileceği unutulmamalıdır.

Özel Sektörde Diyetisten Maaşları 2020

Özel sektörde her işten, her kadrodaki personeller oldukça düşük fiyatlarla işe başlar. Tecrübeleri, galibiyetleri, çalıştıkları müessesenin maaş siyasetine bağlı olarak bu fiyatlar zamanla yükselir. Bu kapsamda özel sektörde tecrübesiz diyetisyenler 2020 senesinde 2 bin 500 TL ile 3 bin TL arasında maaş alır. 5-10 sene tecrübeli personeller ise 3 bin TL ile 5 bin TL arasında maaş alabilir. Tecrübeli, galibiyetli, isminden laf ettiren personellerin maaşları ise 5 bin TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir.

Kendi bürosunu,ofisini,muayenehanesini açan diyetisyenler ise görüşme,seans başına veya hastanın arzlarına göre hizmet ücreti alabilmektedir. Bu gidişatta net bir sayıdan laf etmek olanaksız hale kazanç. Ancak işinde galibiyetli, çok hastası olan diyetisyenlerin 5 bin TL ile 15 bin TL arasında para kazanabileceği belirtilmektedir. Zira bu şahıslar işletmelerle, spor salonları ile, devlet müesseseleri ile mektepler ile ekipler ile özel uyuşmalar yapabilmektedir.