Doğum ve Ölüm Yardımı Miktarı 2020 Ne Kadar?

tarafından
52
Doğum ve Ölüm Yardımı Miktarı 2020 Ne Kadar?

Devlet memurlarının pek çok özlük, sosyal, ekonomik hakları bulunmaktadır. Bu kapsamda memurlara bazı hallerde dayanak ödemeleri yapılır. Misalin konutlu olan, çocuk sahibi olan, eşi çalışmayan memura öbür memurlara mukayeseyle ek ödemeler yapılmaktadır. Doğum ve vefat hallerinde de bu kapsamda dayanak ödemeleri yapılır. Ülkedeki binlerce memur da bu ödemelerin, takviyelerin ölçüyünı, 2020 senesiyle beraber ne kadar çoğaldığını merak etmektedir. Peki doğrum ve vefat desteği ölçüyü 2020 ne kadar?

Doğum ve Vefat Desteği Nedir?

Devlet memurlarının yeni çocuk sahibi olması gidişatında çocuk desteği ödenmektedir. Ayrıca memurun eşinin, çocuğunun başka bir deyişle 1. derecede yakınlarının can vermesi gidişatında da vefat desteği ödemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda sosyal devlet kavrayışı yaşama geçirilmiş olur. Doğum ve vefat takviyelerinin ölçüyü her sene değişmektedir. Vefat desteği memur maaş katsayısındaki çoğalışa bağlı olarak yükselir. Doğum dayanak ölçüyü ise doğum rakamına göre belirlenir.

2020 Devlet Memurlarına Ne Kadar Doğum Desteği Verilir?

Doğum desteğinde kritik tarih 15 Mayıs 2015 tarihidir. Bu tarihten evvel memura 2500 gösterge sayısının aylık katsayısı ile çarpımı dututarında doğum desteği ödenmekteydi. Daha sonra farklılık yapıldı ve memurlara doğan çocuk rakamına göre statik meblağlarda doğum desteği ödenmeye başlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tanımlanan doğum desteği ölçüyü 2015 senesinden beri hiç değişmedi. Bu kapsamda doğrum desteği ölçüyü 2020 şu biçimdedir;

Doğum desteği ölçüyü 2020: 300 TL ilk çocuk için

Doğum desteği ücreti 2020: 400 TL ikinci çocuk

Doğum desteği ücreti 2020: 600 TL üçüncü ve sonraki çocuklar için

2020 Devlet Memurlarına Ne Kadar Vefat Desteği Verilir?

Devlet memuruna, kamu personeli olmayan eşinin vefatı gidişatında azami devlet memuru aylığı meblağında vefat desteği yapılır. Aile desteği kapsamındaki çocukların vefatı halinde yeniden azami devlet memuru aylığı ölçüsünde ödeme yapılır. Vefat desteği yapılmasında çocuk rakamı sınırlamasından bahsedilemez.

Devlet memurunun kendisinin can vermesi gidişatında, yaşarken müesseseye belirtilen şahsa, kimse bildirilmezse eşine veya çocuklarına ya da anne ve babasına, bunlarda yoksa kardeşlerine azami devlet memuru maaşının iki katı kadar vefat desteği ödenir.

Eşi can veren devlet memuruna 1.387,58 TL vefat desteği yapılır.

Çocuğu can veren devlet memuruna 1.387,58 TL ödeme yapılır.

Memurun kendisi can verirse ödeme yapılacak şahsa 2.775,16 TL verilir.