EKAT Belgesi Nedir?

tarafından
920
EKAT Belgesi Nedir?

EKAT kelimesinin açılımı “Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri” kelimesinden gelmektedir. EKAT Belgesi ise Elektrikli Yüksek Akım Tesislerinde yüksek akımlarla çalışabilmek adına alınan izin belgesidir. Bu belge bir nevi ehliyet ya da diploma gibi kullanılabilmektedir. Bu belgeye sahip olan kişiler tam da bu sebeplerden trafolar gibi yüksek akımların bulunduğu makinelerde iş bulabilmekte, çalışabilmektedir. Bu belgeyi alırken kazanılan yetkinlik sizlere bu makinelerle çalışırken karşılaşabileceğiniz sorunları çözebilme kabiliyeti kazandırmaktadır. Bu nedenden ötürü bu belgeye sahip olduktan sonra bu iş için yeterli miyim sorusuna kendinize sormanıza gerek kalmayacaktır. Bu belgeyi elektrik teknikerleri ve elektrik teknisyenleri alabilmektedir. Ekat belgesi hakkında tüm sorularınız ve cevapları için https://bilginler.net/ekat-belgesi-nedir-tum-sorulariniz-ve-cevaplari/ sayfasına tıklayınız.

EKAT Belgesine Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Ülkemizde üniversite ve lise mezunu kişilerin sayısı hızla artmaktadır, bu da iş bulmada bazı sorunlarla karşılaşmamıza neden olmaktadır. Kolayca iş bulabilmek adına bu noktada diğer mezunlardan farklı olmalı, bir fark yaratabilmeliyiz. Elektrik bölümü mezunu kişiler için de EKAT Belgesi büyük bir fark oluşturmakta, bu kişileri rakip meslektaşlarından bir adım öne taşımaktadır.  Bu kişileri sadece diğer meslektaşlarından bir adım öne taşımakla kalmayıp, onlara yeni bir iş kapısı ve yeni bir çalışma alanı sunmaktadır.

EKAT Belgesi Nereden Alınır?

EKAT Belgesini verebilme yetkisine sahip kuruluşlar; TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.), TEİAŞ( Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) ve EÜAŞ (Elektrik Üretim A.Ş.)’dır.  Ülkemizde Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde çalışabilmek adına bu lisansı, bu kuruluşlar aracılığıyla edinmek zorundasınız. Ekat Belgesi veren tüm kuruluşlar için https://bilginler.net/ekat-belgesi-veren-kuruluslar/ tıklayınız.

EKAT Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi alabilmek adına öncelikle alan gereklilikleri ve başvuru koşullarını yerine getirebilmelidir. Daha sonra bu konuda belirli eğitimlerden geçerek, en sonunda bir sınava tabii tutulmaktasınız. Sınavdan başarılı geçmeniz halinde bu belge tarafınıza iletilmektedir. Eğitimi almanıza rağmen sınavda başarısız olduğunuz takdirde maalesef belgeyi alamamaktasınız. Bu sebepten eğitime gerekli önemi vermenizde fayda bulunmaktadır. Mühendislik fakültesi mezunlarının Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde çalışabilmek adına bu belgeye ihtiyaçları bulunmamaktadır. Kendi istekleri dahilinde meslekte daha ileriye gidebilmek ve fark yaratmak için bu belgeyi almalarında da bir mahsur söz konusu olmamaktadır.

EKAT Belgesi Ne Kadar? EKAT Belgesi Fiyatı Nedir?

EKAT Belgesini alabilmek adına yukarıda bahsi geçen kuruluşların bu eğitimi verdiği merkezlerden birine gitmelisiniz. Kayıt işlemleri sırasında bütün gereklilikleri karşılıyorsanız işlemlere hemen başlanacaktır ve burada size bir kurs ücreti çıkarılacaktır. Bu kurs ücreti çalışmak istediğiniz belgeye göre değişiklik göstermekle beraber ortalama 3500 ile 6000 Türk Lirası civarında olmaktadır. Sadece fiyatlar da değil, istenilen belgeye göre kurs saati de artış gösterebilmektedir. Trafo, yüksek akımlı saha, temel eğitim, ileri seviye eğitim gibi pek çok seçenek bulunmaktadır. Burada gereklilikler yerine getirildikten sonra size sadece seçiminizi yapıp eğitiminizi almak kalmaktadır.