Elektrik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
80
Elektrik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Elektrik Mühendisi Maaşı. Elektrik Mühendisi Maaşları. İş tanıtımlarından maaşlarına kadar işler ile alakalı okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da elektrik mühendisi maaşları ile elektrik mühendisinin vazifeleri, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

ELEKTRİK MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL ELEKTRİK MÜHENDİSİ OLUNUR? ELEKTRİK MÜHENDİSİNİN VAZİFELERİ NELERDİR?

Elektrik mühendisi kimdir sualinin yanıtını vermek gerekirse öncelikle nasıl elektrik mühendisi olunura yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin elektrik mühendisi olabilmesi için alakalı alandan mezun olması gerekmektedir, elektrik mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren elektrik mühendisliği kısmını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli ekipmana sahip olması gerekmektedir. Elektrik Mühendisi Maaşı. Elektrik Mühendisi Maaşları.

Elektrik mühendisinin vazifeleri nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Elektrik enerjisinin uygun maliyetler ile üretilmesi ve dağıtılmasını sağlayacak donanımların montajında vazife alırlar,
  • Elektrik imalinde var olan her türlü santralin çalışmasında ve bakımında vazife alırlar,
  • Elektriğin yapımından harcandığı ana kadar geçen her aşamada reelleşen her şeyin hesabını ve tasarılamasını yaparlar ve bu mevzuda maliyeti düşürmeye veya meselesiz asıllaşmasını sağlamak için projeler üretirler.

ELEKTRİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI NASILDIR? ELEKTRİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

Elektrik mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye dağılır dersek yanlış olmaz.

Elektrik Mühendisi Maaşı. Elektrik Mühendisi Maaşları. Kamuda çalışan elektrik mühendisleri hemen hemen her kamu misyonlusunun çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle elektrik mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma etrafları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro etrafı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan elektrik mühendislerine baktığımızda gidişat bu kadar iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya etraflarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA ELEKTRİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Elektrik Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Elektrik Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Elektrik Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Elektrik Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Elektrik Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Elektrik Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda elektrik mühendisi maaşları alt yukarıya tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile destekleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir elektrik mühendisi maaşı 2020 senesinde 5700 TL civarlarındadır. Elektrik Mühendisi Maaşı. Elektrik Mühendisi Maaşları.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ELEKTRİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli elektrik mühendislerine minimum ücret veya azıcık daha üzerinde maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan elektrik mühendisi maaşları 2020 seneyi için 4000 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler bulunduğunu da tekerrür belirtelim. Bu tamamen şahsın kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.