Elektronik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
89
Elektronik Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Elektronik Mühendisi Maaşı, Elektronik Mühendisi Maaşları. İş tanıtımlarından işlerin maaşlarına kadar okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile alakalı da böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, mühendislikler hakkındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da elektronik mühendisi maaşları ile elektronik mühendisinin misyonları, çalışma koşulları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? NASIL ELEKTRONİK MÜHENDİSİ OLUNABİLİR? ELEKTRONİK MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

Elektronik mühendisliği nedir sualinden evvel nasıl elektronik mühendisi olunabilire yanıt vermek yerinde olacaktır zira bir kimsenin elektronik mühendisi olabilmesi için alakalı bir alandan mezun olması gerekmektedir, elektronik mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 senelik eğitim veren elektronik mühendisliği veya türevi kısım tamamlamış olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alarak soyulması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli teçhizata sahip olmaları gerekmektedir. Elektronik Mühendisi Maaşı, Elektronik Mühendisi Maaşları.

Elektronik mühendisinin misyonları nelerdir başka bir deyişle ne iş yapar sualine gelecek olursak;

  • Yeni makine, devre ve sistemler planlayarak geliştirmek,
  • Elektronik aksamların hakimiyetini yapmak ve güvenlik standartlarına uygunluğunu tanımlamak,
  • Değişik sistemlerde kullanılan elektronik aksamların performanslarının geliştirilmesini sağlamak ve bunun için uygulamalar geliştirmek,
  • Dijital ve analog elektronik sistemlerin yapım, bakım, onarım ve gelişimini sağlamak.

ELEKTRONİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA KOŞULLARI VE CİVARI NASILDIR? ELEKTRONİK MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Elektronik mühendisi çalışma koşulları da saatleri de kamu veya özel sektör olarak ayırmak yanlış olmayacaktır.

Kamuda çalışan elektronik mühendisleri hemen hemen her kamu vazifelisinin çalışması gereken haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai vaziyetlerde, proje yetiştirme yarıyıllarında vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu biçimdedir. Çalışma koşullarına baktığımızda ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık sebebiyle elektronik mühendisleri iyi çalışma koşullarına sahiptirler. Çalışma civarları da alana göre farklılık gösterebilmekle beraber zaman zaman büro civarı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir. Elektronik Mühendisi Maaşı, Elektronik Mühendisi Maaşları.

Özel sektörde çalışan elektronik mühendislerine baktığımızda vaziyet bu seviyede iyi değildir zira özel sektörde hem yeni başlayanlar için oldukça düşük, minimum ücret veya etraflarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ELEKTRONİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz üzere özel sektör çalışanı olmakla kamu personeli arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark bulunmaktadır. Çoğu işletme bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az deneyimli elektronik mühendislerine minimum ücret ve etraflarında maaş vermektedir. Vasati olarak özel sektörde yeni başlayan elektronik mühendisi maaşları 2020 seneyi için 4850 TL diyebiliriz fakat bu sayının altında veya üzerinde maaş veren işletmeler bulunduğunu da tekerrür belirtelim.

KAMUDA ELEKTRONİK MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 SENESİNDE NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Elektronik Mühendisi           5650-5750 Türk Lirası

5 senelik Elektronik Mühendisi                       5750-5850 Türk Lirası

10 senelik Elektronik Mühendisi                     6000-6100 Türk Lirası

15 senelik Elektronik Mühendisi                     6200-6400 Türk Lirası

20 senelik Elektronik Mühendisi                     6350-6450 Türk Lirası

25 senelik Elektronik Mühendisi                     6400-6600 Türk Lirası

Elektronik Mühendisi Maaşı, Elektronik Mühendisi Maaşları.  Kamuda elektronik mühendisi maaşları alt yukarıya tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler olabilmekteidr bu surattan buradaki sayıları vasati ve asgari sayılar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, aile destekleri, çalışılan müessesedeki değişik ek tahsisatlar, ek mesai ücretleri gibi değişkenler sebebi ile bu sayılardan azıcık daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yeniden belirtelim vasati olarak yeni başlayan bir elektronik mühendisi 2020 senesinde 4700 TL etrafında maaş almaktadır.