Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

tarafından
59
Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

Tercihiniyap olarak işler hakkında bazı bilgiler verdiğimiz yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Dal dal mühendislikler ile ilgili de böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemize yazmaya başladık. Bu yazımızda sizlere elektronik ve haberleşme mühendisi hakkındaki bilgileri vermeye çalışacağız.

NASIL ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ OLUNMAKTADIR? ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ KİMDİR? ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ NE İŞ YAPMAKTADIR?

Bir kimsenin elektronik ve haberleşme mühendisi olabilmesi için elektronik ve haberleşme mühendisliği veya eşi bir kısımdan mezun olması gerekmektedir. Elbette sadece mezun olmak bir işi yapmaya yeterli gelmemektedir. Memur olarak elektronik ve haberleşme mühendisi olmak isteyen bireyler mezuniyetleri sonrası KPSS başka bir deyişle kamu personeli seçme sınavına girerek ceddilmelerine sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak isteyenler de bir firmanın veya özellikle çalışma istedikleri firmanın aradığı şartları yerine getirmelidirler.

Elektronik ve haberleşme mühendisi kimdir daha iyi anlamak için elektronik ve haberleşme mühendislerinin ne iş yaptığına bakmak yerinde olacaktır. Elektronik ve haberleşme mühendisi ne iş yapar dendiğinde cevap olarak sıralayacak olursak;

  • Elektronik aletleri ve sistemlerini tasarlayarak projeye dönüştürürler,
  • Yeni üretilen mahsullerin sorunsuz çalışmasını sağlarlar,
  • Yeni üretilen mahsullerin satış kısmında yer alırlar,
  • Haberleşme alanında üretilen mahsuller için kullanıcılara teknik yardım sağlarlar,
  • Danışman olarak da görev yaparlar.

KAMU PERSONELİ OLAN ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan           5650-5750 Türk Lirası

5 yıllık                       5750-5850 Türk Lirası

10 yıllık                     6000-6100 Türk Lirası

15 yıllık                     6200-6400 Türk Lirası

20 yıllık                     6350-6450 Türk Lirası

25 yıllık                     6400-6600 Türk Lirası

Tablomuzda hizmet yıllarına göre mühendislerin aldıkları maaşlar verilmiştir fakat bu rakamlar vasati ve minimum rakamlardır. Burada belirttiğimiz rakamlara ek olarak ek mesailer, aile destekleri, kurumdan kuruma değişen ek ödenekler gibi ek ücretler de maaşlara ilave edilebilmektedir. Kamuda yeni başlayan bir elektronik ve haberleşme mühendisi maaşı 5700 TL etraflarındadır.

ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA İMKANLARI NASILDIR? ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Tüm mühendislikler için olduğu gibi elektronik ve haberleşme mühendisleri için de çalışma saatleri ve şartlarını ikiye ayırmak yerinde olacaktır, bu ayrımı da özel sektör ve kamu olarak yapmak yerinde olacaktır.

Memurların haftalık mesai saatleri 40 saattir ve elektronik ve haberleşme mühendisleri de istisnai durumlar, proje yetiştirmelerde yapılan ek mesailer gibi şeyler olmadığı sürece alt yukarıya bu kadar çalışma saatine sahiptirler. Çalışma şartları da bununla paralel olarak hem çalışma saatlerinin hem de çalışan işin rahatlığı nedeniyle oldukça iyidir diyebiliriz. Mühendislerin hepsi çalıştıkları alana bağlı olarak kimi zaman laboratuvar ortamında, kimi zaman sahada kimi zaman da ofiste çalışmaktadırlar.

Özel sktördeki mühendislerin durumunu değerlendirdiğimizde yeni başlayan ve az yıl çalışmış olan mühendisler için durum bu kadar iyi değildir. Hem mesai saatleri oldukça uzundur hem de evet bir ofiste veya yine alana bağlı olarak sahada görece rahat bir iş yapsalar da aldıkları maaş nedeniyle başlangıçta çalışma imkânlarının çok da iyi olduğu söylenemez. Buna ek olarak stres ve baskının bulunduğunu da inkar etmemek gerekir.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ MAAŞI NE KADAR?

Yukarıyada da belirttiğimiz gibi yeni başlamış veya az deneyim sahibi mühendislerin maaşları oldukça azdır, asgari ücret etrafındadır. Vasati bir firmada işe başlayacak olan elektronik ve haberleşme mühendisi maaşı 2020 için 2700 TL etraflarındadır. Tabi ki yine altını çizelim bu vasati bir sayıdır çünkü bazı şirketler personellerine asgari ücret vermekte iken bazı şirketler ise personellerinin yeterliliğine bağlı olarak 3000-3500 TL çevrelerinde maaş verebilmektedirler.