Emekli Maaşlarına Haciz Düzenlemesi Geliyor!

tarafından
65
Emekli Maaşlarına Haciz Düzenlemesi Geliyor!

Ülkemizde milyonlarca emekli yurttaş bulunmakta olup bir çoğu emekli maaşı ile geçinemediğinden dolayı yeni bir işte daha çalışmaktadır. Bu gibi usuller ile daha fazla para kazanmak isteyen emeklilerin maaşlarına haciz tertip etmesi geliyor. Aşinayı üzere emekli maaşı almakta olan bireyler rahat bir biçimde kredi alabilmekte ya da kefilsiz, koşulsuz, kartsız alışveriş yapabilmektedir. Zira şirketler ya da bankalar bireyin emekli maaşına haciz koymakta ve alacağını rahat bir biçimde almaktadır. Ancak bu gidişatın önüne geçilmesi bekleniyor ve alakalı mevzu Kazanç Yöneti Başkanlığı GİB’e sevk edildi. Peki emekli maaşlarındaki tertip etme nasıl olacak, haciz konulmayacak mı?

Emeklilerin Güçe Sokulması İstenmiyor

Borcu olan, borcunu ödemekte güçlük sürükleyen emeklilerin maaşlarına şirketler ya da bankalar borcuna karşılık bireyden onay almadan maaşına rahat bir biçimde haciz koyabilmektedir. Bu sayede emekli şahıs maaşını alamamakta ve maaş meblağı borcu olan şahsa aktarılmaktadır. Yeni gündeme gelen mevzu ile emeklilerin sosyal tehlikeler ile karşı karşıya kalmaması için tertip etme yapılması bekleniyor. Bu tertip etmeler sonucunda emeklilerin maaşına onay alınmadan haciz konulmayacağı tartışılıyor.

Emekliden Onay Alınacak

Alakalı görüşmeler yapıldı ve emeklilerin sosyal hayatlarının tehlikeye atılmaması için maaşlarına habersiz bir biçimde haciz konulmasının önüne geçilecek. Mevzu Kazanç Yöneti Başkanlığı GİB’e taşındı. Şayet onay verilirse emeklinin maaşı kesilmeyecek ve haciz konulması için emekliden onay istenecek. Şayet emekli onay verirse maaşı haciz edilebilecek fakat emekli onay vermezse maaşına haciz konulmayacak. Fakat bu seferde borcunu alacak şahıs nasıl bir yol izleyecek, borcunu nasıl alacak bu mevzu hakkında net bir bilgi yok.