Emekliye Bayram İkramiyesi 2 Bin TL Mi Oluyor?

tarafından
49
Emekliye Bayram İkramiyesi 2 Bin TL Mi Oluyor?

Bir Hayli emekli yurttaşa muhtelif ek ödemeler yapılmakta olup bunlarda biri de Kurban ve Ramazan Bayram’larında ödenen bayram ikramiyesidir. Özellikle geçtiğimiz sene başında bu yana vakit gelen münazaralardan biri de emekliye bayram ikramiyesine zam yapılıp yapılamayacağıydı. Bu çerçevede emeklileri neşelendirecek bir büyüme yaşandı. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın tarafından meclise sunulan öneri ile emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin 2 bin liraya yükseltilmesini istedi. Alakalı habere ait ayrıntılar ise haberin devamında yer almaktadır.

Bayram İkramiyesi Çoğalacak Mı?

Fobisiz gazetesine yer alan habere göre CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın tarafından emekli, dul ve öksüzlere senede iki kere olmak üzere Kurban ve Ramazan Bayramları evvelinde ödenen bayram ikramiyelerinin 2 bin liraya yükseltilmesini istedi. Özellikle çoğalan enflasyon sonrasında emekli maaşlarındaki gerçek eksilme, yaşam pahalılığı ve eşi meseleler emeklilerin uyumunu bir hayli güçleştirdi. Bu nedenle de emeklinin bayram ikramiyesi de zamlara bağlı olarak eridikçe eridi. Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen 1000’er liranın alım eforu, her gün azıcık daha düşüyor.

Akın 2 Bin Önerisini Açıkladı

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, gazeteye verdiği beyanatta “İktidara göre enflasyon yüzde 12 ama yurttaşımızın enflasyonu yüzde 9. O sebeple, emeklilerimize, dul ve öksüz maaşlarına önümüzdeki Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek ikramiyeler, her bayram için en az 2 bin lira olmalıdır” dedi. Emeklilerin bayram ikramiyelerinin giderek eridiğini vurgulayan Akın şöyle konuştu: “Emeklilerimiz fukaralık, hatta açlık hududunun altında maaş alıyor. Senelerce ülkesine hizmet veren emeklilerimiz, ne yazık ki hak ettiklerini alamıyor. Emeklilere verilen bayram ikramiyeleri üç yıldır çoğaldırılmadı. Bayram evvelinde bu çoğalış hem emeklinin hem de esnafın suratını güldürecektir.” İfadelerine yer verdi. Bu noktada ise alakalı zam önerisinin yetkililerce ileride nasıl karşılanacağı ise merak mevzusu.