Emekliye İkinci Tazminat Yolda!

tarafından
54
Emekliye İkinci Tazminat Yolda!

Emekli olan veya emekli olmayı düşünenlerin merak ettikleri suallerden biri de emekli olduktan sonra çalışmaya başlamaları gidişatında kıdem tazminatı vaziyeti geliyor. Bu noktada ikinci tazminat için hangi koşulların sağlanması gerekiyor. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler için aylık çoğalması vaziyeti olası müdür? Tüm bu suallerin yanıtları ise haberimizin devamında yer alıyor.

Emeklilikten Sonra Maaş Düşüşü

Emekli olmak isteyenlerin en çok mustarip olduğu mevzularda biri de aylık bağlama oranlarında düşüş nedeni ile emekli maaşının eksilmesidir. Özellikle çalışan ve konut geçindirme vaziyeti olanlar için bu etken emekli olmada büyük rol oynuyor. Bu noktada Sosyal Sigortalar Kurumu 4/a’ya tabi olanlar için ise 1 Ekim 2008’den sonra sigortaya girenler için emeklilik maaşını kestirmeden çalışmak olası olmamakta başka bir deyişle SGDP ödeyerek çalışma olanağı elde edemeyecek.

Hangi Vaziyette Kıdem Tazminatı Alınabilir?

Emekli olduktan sonra SGDP kesmeyerek çalışmaya devam edenler tekerrür emekli olamayacağından dolayı, emeklilik bahanesi ile kıdem tazminatı da alamamaktadır. İşte bu nedenle işten çıkarılma ve eşi nedenler ile en az 1 senelik çalışma müddetinin olması gibi bir emekçiyle aynı kaideye tabi olarak tazminat almak olası olmaktadır.

Aynı zamdan ihbar tazminatı da çalışma zamanına kadar bir buçuk maaşa kadar çıkmakla beraber haklı bir bahane gösterilmeden atılan emekçiler de bu tazminat hakkından faydalanabilmektedir. Emekli çalışanlar için de öbür çalışanlar nezdinde bir fark olmamakta olup izin ve tazminatlar da aynı biçimde hesaplanmaktadır.