Emniyet Bekçi Maaşları ile İlgili Açıklama Yaptı! Maaşlar Ne Oldu?

tarafından
60
Emniyet Bekçi Maaşları ile İlgili Açıklama Yaptı! Maaşlar Ne Oldu?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sosyal medya üzerinden bir söyleme yapıldı. Buna göre EGM’nin yaptığı söyleme istikametinde bekçi maaşlarına müteveccih iddialara sarihlik de getirilmiş oldu. EGM asıllaştırdığı söylemede misyona yeni başlayan lise mezunu bir bekçinin 4 bin 527 TL ücret aldığını duyurdu.

Yapılan söylemede ayrıca “Medyada yer alan maaş hesaplamalarında çarşı ve mahalle bekçileri ve polisler için konutlu ve iki çocuğu olan personel maaşlarının, değişik iş gruplarında ise bekar olan personel maaşlarının temel alındığı anlaşılmaktadır. Ayrıca, farklı iş gruplarına ödenen birtakım ek ödemelerin maaş hesaplamalarına dahil edilmediği görülmektedir.” denildi.

EGM Müzakerelere Sarihlik Getirdi

Bekçi maaşları ile alakalı olarak sosyal medyada ortaya atılan iddialara EGM tarafından söyleme getirdi. Çarşı ve mahalle bekçilerinin taban maaşlarına bakıldığında, öğrenim gidişatı, gösterge ve ek göstergelerine göre değişik devlet memurlarına ödenen taban aylıklarıyla aynıdır. Değişiklikler ise, emniyet hizmetleri sınıfına ödenen fazla çalışma ücreti ve tayın kıymetinden kaynaklanmaktadır. Son vaziyette, misyona yeni başlayan bekar lise mezunu çarşı ve mahalle bekçisinin maaşı 4.527 TL, lisans mezununun maaşı ise 4.534 TL’dir biçiminde söyleme yapıldı.

2020’de Bekçi Maaşları

Yeni senede bekçi maaşlarında çoğalış olması bekleniyor. Buna göre 2020 itibari ile memur maaşlarına yapılan yüzde 4+4 zam sonrasında memurlar yeni senenin ilk yarısında maaşlarını yüzde 4 zamlı alacak olup bu istikamette lise mezunu bir bekçiye 4.063 TL, lisans mezunu bir bekçi ise 4.164 ile 4.576 TL arasında maaş alması bekleniyor.